W Australii stopy bez zmian. Inwestorzy patrzą na Nową Zelandię

17.08.2021 11:14|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Główne banki centralne świata zbliżają się do momentu, w którym oczekuje się podjęcia decyzji dotyczących zacieśniania polityki monetarnej i podwyżek stóp procentowych. Pierwszy krok w stronę cyklu podwyżek może wykonać Nowa Zelandia. Australia nie zdecydowała się na taki ruch.

Bank Rezerw Australii zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami utrzymał główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. podczas sierpniowego posiedzenia. Utrzymał również program kontroli krzywej dochodowości na poziomie 10 punktów bazowych do zapadalności obligacji z kwietnia 2024 r. i będzie kontynuował program skupu obligacji w wysokości 5 mld dolarów tygodniowo do początku września, a następnie 4 mld dolarów tygodniowo co najmniej do połowy listopada.

W Australii stopy nie drgną przed rokiem 2024?

Wg przedstawicieli australijskiego banku ostatnia fala COVID-19 przerywa ożywienie gospodarcze, PKB Australii może spaść w III kwartale. Perspektywy gospodarcze na najbliższe miesiące są niepewne i zależą od sytuacji zdrowotnej oraz środków ograniczających rozprzestrzenianie się choroby. Bank zakłada, że gospodarka wzrośnie o 4 proc. w 2022 r. i o ok. 2-1,2 proc. w 2023 r. Padło także powtórzenie deklaracji, że bank nie podniesie stopy procentowej dopóty, dopóki inflacja nie znajdzie się w przedziale 2-3 proc., a warunek ten nie zostanie spełniony przed 2024 r.

Spodziewany ruch Nowej Zelandii

W Nowej Zelandii niepewności wobec jutrzejszej decyzji dodaje fakt, że wykryto właśnie w kraju nowy przypadek Covid-19 i wprowadzono w związku z tym trzydniowy lockdown. To dziś może negatywnie wpływać na dolara nowozelandzkiego (NZD), który w relacji do dolara amerykańskiego spadł do poziomu bliskiego 0,6900, a więc najniższego od dwóch tygodni. Mimo to wciąż oczekuje się, że Bank Rezerw Nowej Zelandii podniesie stopy podczas środowego posiedzenia, biorąc pod uwagę obawy o przegrzewającą się gospodarkę i galopujące ceny na rynku nieruchomości.

Zdaniem TD Securities Bank Rezerw Nowej Zelandii podniesie stopę procentową o 25 pkt bazowych, ale lokalny pozytywny przypadek Covid-19 stawia pod znakiem zapytania projekcję OCR i inne prognozy. Jest zbyt wcześnie, aby podejmować decyzje, ale jest mało prawdopodobne, aby ten przypadek był odosobniony, więc perspektywa kolejnych przypadków będzie rosła, wynika z notki TD Securities cytowanej przez agencję Bloomberg. Oczekuje się dodatkowo, że RBNZ podkreśli, że wyniki zdrowotne będą stanowiły główne źródło niepewności dla perspektyw gospodarczych. Podczas gdy niskie tempo szczepień będzie prawdopodobnie oznaczać, że oczekiwania dotyczące przyszłych podwyżek stóp zostaną ograniczone.

Na rynku opcji walutowych traderzy wyceniają, że z 72-procentowym prawdopodobieństwem kurs NZD/USD w tygodniu może znaleźć się w zakresie 0,6837-0,7057.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

16 Aug 2021 13:13

Na rynku walutowym pojawił się powrót do bezpieczeństwa

13 Aug 2021 16:18

Kolejne rekordy w USA przy spadającej zmienności

13 Aug 2021 12:14

Krajobraz na rynku kryptowalut po majowym krachu

12 Aug 2021 12:12

Giełdy biją rekord za rekordem

11 Aug 2021 10:18

Dolar coraz silniejszy

10 Aug 2021 12:08

Rynek ropy dąży do równowagi

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.