Bank Nowej Zelandii nie przekreśla podwyżek stóp

18.08.2021 13:00|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kilka nowych przypadków Covid-19 wystarczyło, by Nowa Zelandia wprowadziła lockdown w całym kraju, co z kolei sprawiło, że Bank Rezerw Nowej Zelandii odłożył decyzję o podwyżce stóp procentowych na później. Zważywszy na duże rozczarowanie rynku, dolar nowozelandzki pozostał dość stabilny.

Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) utrzymał swoją oficjalną stopę procentową (OCR) na rekordowo niskim poziomie 0,25 proc. podczas sierpniowego posiedzenia. Rynek oczekiwał podwyżki o 25 punktów bazowych. Te plany pokrzyżowały restrykcje wprowadzone w związku pojawieniem się na wyspie nowych przypadków Covid-19.

Podwyżka nadejdzie z opóźnieniem?

Rada banku zauważyła, że presja inflacyjna uwydatni się w związku z rosnącą presją na zdolności produkcyjne, wyższymi cenami ropy i kosztami transportu oraz brakami w podaży. Oczekuje się, że w najbliższej przyszłości inflacja cen konsumpcyjnych wzrośnie powyżej wyznaczonego celu, po czym powróci do średniego poziomu 2 proc. w połowie 2022 r. Dzisiejsza decyzja RBNZ jest następstwem niedawnego wstrzymania w lipcu dodatkowych zakupów obligacji w ramach programu skupu aktywów na dużą skalę.

Temat podwyżek w Nowej Zelandii nie został jednak zażegnany, lecz jedynie odłożony do momentu ustabilizowania się sytuacji związanej z koronawirusem. Bankowi decydenci nadal oczekują podwyżki stóp procentowych przed końcem roku, aby zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne i przyczynić się do maksymalnego zrównoważonego zatrudnienia. Podwyżka może mieć pozytywny wpływ na notowania dolara nowozelandzkiego.

Indeks dolara rośnie w strachu przed deltą

Na szerokim rynku walutowym zdecydowanie umocnił się indeks dolara, przekraczając poziom 93 pkt, co mogło przełożyć się na spadek kursu EUR/USD w okolice 1,1700. Inwestorzy wydawali się kupować USD w obawie, że gwałtowny wzrost zakażeń mutacją delta koronawirusa może zahamować globalne ożywienie. Na dodatek zawiodły dane o sprzedaży detalicznej w USA – była ona niższa niż przewidywano, ale produkcja przemysłowa wzrosła piąty miesiąc z rzędu.

Inwestorzy mogą teraz oczekiwać na stanowisko Rezerwy Fedaralnej w sprawie harmonogramu taperingu zapisanego w protokole FOMC, który poznamy dziś wieczorem.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

17 Aug 2021 11:14

W Australii stopy bez zmian. Inwestorzy patrzą na Nową Zelandię

16 Aug 2021 13:13

Na rynku walutowym pojawił się powrót do bezpieczeństwa

13 Aug 2021 16:18

Kolejne rekordy w USA przy spadającej zmienności

13 Aug 2021 12:14

Krajobraz na rynku kryptowalut po majowym krachu

12 Aug 2021 12:12

Giełdy biją rekord za rekordem

11 Aug 2021 10:18

Dolar coraz silniejszy

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.