Dolar po raz kolejny na fali

19.08.2021 11:02|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Umocnienie dolara amerykańskiego zdaje się przybierać na sile po tym, jak wczoraj wieczorem został opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Inwestorzy szukali wskazówek odnośnie do taperingu i wydaje się, że je dostali.

Decydenci Rezerwy Federalnej wyrazili różne poglądy na temat odpowiedniego tempa ograniczania zakupu aktywów, ale większość z nich zauważyła, że rozpoczęcie jego zmniejszania w tym roku mogłoby być właściwe pod warunkiem, że gospodarka rozwijałaby się zgodnie z ich oczekiwaniami – wynika z protokołu lipcowego posiedzenia. Większość urzędników oceniła, że standard znacznego dalszego postępu w kierunku celu maksymalnego zatrudnienia nie został jeszcze spełniony, podczas gdy standard w odniesieniu do celu stabilności cen został osiągnięty. Mimo to kilku innych zasugerowało, że przygotowania do zmniejszenia tempa zakupu aktywów powinny obejmować możliwość, że redukcje nie nastąpią przez jakiś czas i podkreśliło ryzyko, że rosnąca liczba przypadków COVID-19 związana z rozprzestrzenianiem się wariantu delta może stłumić ożywienie gospodarcze. Fed pozostawił w lipcu docelowy przedział dla stopy funduszy federalnych na niezmienionym poziomie 0-0,25 proc., a skup obligacji w tempie 120 mld USD miesięcznie.

Stąd też ponownie kluczowe dla dalszych losów polityki monetarnej w USA oraz losów USD może być sympozjum w Jackson Hole w dniach 26-28.08, gdzie Jerome Powell, szef Fed może przybliżyć datę zmniejszenia skali skupu. Rynek szacuje, że najbardziej prawdopodobnym terminem może być grudzień 2021. Wartość miesięcznych zakupów mogłaby wtedy spaść ze 120 do 80 mld USD.

Indeks dolara niesiony falą bardziej jastrzębich komentarzy wzrósł do najwyższego poziomu od listopada 2020 r., pokonując 93,4 pkt. Z kolei kurs EUR/USD zszedł poniżej 1,1700, czyli potencjalnego kluczowego wsparcia, co może otwierać drogę na o wiele niższe poziomy. Zapowiedź taperingu i siła dolara zdają się również wpływać na inne rynki.

Warto odnotować, że kontrakty terminowe na ropę WTI spadły w czwartek o ok. 2 proc. do poziomu 64 USD za baryłkę, co zdaje się przedłużać serię spadków już na szóstą sesję, a cena znajduje się blisko 3-miesięcznych minimów. Oprócz silniejszego dolara zdają się także utrzymywać obawy o perspektywy popytu, gdy szybkie rozprzestrzenianie się szczepu Delta wirusa COVID-19 na świecie zmusiło kilka krajów do ponownego wprowadzenia ograniczeń w podróżach i ruchu lotniczym.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

18 Aug 2021 13:00

Bank Nowej Zelandii nie przekreśla podwyżek stóp

17 Aug 2021 11:14

W Australii stopy bez zmian. Inwestorzy patrzą na Nową Zelandię

16 Aug 2021 13:13

Na rynku walutowym pojawił się powrót do bezpieczeństwa

13 Aug 2021 16:18

Kolejne rekordy w USA przy spadającej zmienności

13 Aug 2021 12:14

Krajobraz na rynku kryptowalut po majowym krachu

12 Aug 2021 12:12

Giełdy biją rekord za rekordem

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.