Bitcoin po raz pierwszy od maja br. przekroczył barierę 50 tys. USD i rozpoczął szósty tydzień wzrostów z rzędu. Jeśli tak też zostałby on zakończony, to oznaczałoby to możliwość ustanowienia najdłuższej serii tygodniowych wzrostów od października 2020 r., gdy największa z kryptowalut dopiero szykowała się do rajdu.
Wydaje się, że temat kryptowalut podnosi się i opada wraz z wahaniami cen. Im większe wzrosty, tym więcej mówi się i pisze o bitcoinie i inśnych kryptowalutach. Gdy ceny spadają, zapada cisza i nastaje wyczekiwanie.
Dziś ceny wydają się rosnąć, a temat zyskiwać na popularności. Kapitalizacja całego rynku kryptowalut właśnie przekroczyła 2 biliony USD, a sama kapitalizacja rynku bitcoina ponownie zbliża się do 1 biliona USD.
Bezprecedensowy eksperyment Salwadoru
Z pozytywnych dla tego rynku informacji ostatnio dowiedzieliśmy się m.in., że PayPal uruchomił usługę związaną z nabywaniem i zbywaniem walut cyfrowych dla swoich klientów z Wielkiej Brytanii, co oznacza wykonanie kolejnego kroku w adopcji bitcoina.
Wydaje się jednak, że kluczowe znaczenie może mieć sytuacja w Salwadorze, gdzie za nieco ponad dwa tygodnie, po vacatio legis, wejdzie w życie możliwość posługiwania się bitcoinem jako pełnoprawnym środkiem płatniczym w tym kraju. Tutaj warto dodać, że obowiązującą w Salwadorze walutą jest amerykański dolar, od którego być może Salwador chce się w pewnym stopniu uwolnić. Zatem dane dotyczące liczby transakcji, użytkowników, kosztów, wolumenów itd., będą bardzo interesujące, a pojawią się już niebawem. Będziemy świadkami pierwszego tak poważnego eksperymentu lub transformacji społecznej w historii.
Rozpychają się kolejni gracze na rynku
Bitcoin czy ethereum to ogromne i dość znane rynki. Co jednak ciekawe, znacznie mniejsze cardano, solana czy luna już osiągnęły swoje szczyty wszech czasów i udźwignęły ciężar wiosennej korekty.
Dominacja bitcoina ogólnie maleje do 44 proc. na całym rynku, ETH wynosi około 18 proc., a w szranki staje wspomniane cardano, które czeka na wrześniowy hard fork, podnosząc swój udział w rynku krypto z 2,6 proc. na początku sierpnia do ponad 4 proc. przy końcu miesiąca.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.