Tapering tak, podwyżki stóp nie

27.08.2021 18:02|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Piątkowe wystąpienie szefa Fed, na które czekali inwestorzy, przynosi zdecydowane zmiany notowań w końcówce tygodnia. Wydaje się, że swoim wystąpieniem Jerome Powell poruszył wieloma rynkami.

Przewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej wspomniał o tym, na co wielu czekało, ale w sposób bardzo ostrożny. Mowa o możliwym przeprowadzeniu zmniejszania programu skupu aktywów (tapering) jeszcze w tym roku. Powell potwierdził ten scenariusz. Dodał jednak, że Fed nie będzie się z tym spieszyć, a dopiero następnym krokiem będzie podwyżka stóp procentowych. Może to oznaczać, że rynek, który zaczął wyceniać podwyżki stóp w 2022 r., musi cofnąć te oczekiwania na 2023 r., czyli zgodnie z projekcjami makroekonomicznymi Rezerwy Federalnej.

Powell powiedział, że jego zdaniem spełniły się oczekiwania wzrostu inflacji, nastąpił też wyraźny postęp w kierunku odbudowy maksymalnego zatrudnienia. Fed będzie kontynuował utrzymywanie docelowego przedziału dla stopy funduszy federalnych na obecnym poziomie, dopóki gospodarka nie osiągnie warunków zgodnych z maksymalnym zatrudnieniem, a inflacja spadnie do 2 proc. w średnim okresie. – Fed ma jeszcze wiele do zrobienia, by osiągnąć maksymalne zatrudnienie, a czas pokaże, czy udało nam się trwale osiągnąć 2-procentową inflację – dodał Powell.

Rezerwa Federalna pozostawiła docelowy przedział dla stopy funduszy federalnych na niezmienionym poziomie 0-0,25 proc., a skup obligacji w lipcu na poziomie 120 mld dolarów miesięcznie.

W reakcji na wystąpienie szefa Fed amerykańskie indeksy giełdowe Nasdaq 100 czy S&P 500 wyznaczyły szczyty wszech czasów, pokonując odpowiednio 15 400 pkt oraz 4500 pkt. Tymczasem brak pośpiechu w podwyżkach stóp procentowych po zakończeniu QE zdaje się prowadzić do osłabienia dolara na koniec tygodnia. Kurs EUR/USD wzrósł do poziomu 1,1800 po raz pierwszy od dwóch tygodni. Najwięcej jednak zdają się w tym tygodniu rosnąć waluty surowcowe: dolar australijski czy dolar nowozelandzki, które w relacji do USD wzrosły o ok. 2,3 proc.

Można zatem podsumować, że tapering będzie zmierzał do końca, ponieważ na amerykańskich rynkach jest ponad 1 bln USD nadpłynności, która tak prędko nie zniknie, a z kolei stopy procentowe w najbliższym czasie nie wzrosną. W konsekwencji luźna polityka monetarna będzie nadal prowadzona przez największy bank centralny świata.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

27 sie 2021 12:52

Duża niepewność przed wystąpieniem Powella

26 sie 2021 12:21

Inwestorzy uciekają od złota

25 sie 2021 11:28

Koronawirus krzyżuje plany banków centralnych

24 sie 2021 13:03

Giełdy w rekordowych nastrojach

23 sie 2021 12:11

Kryptowaluty znów drożeją i zyskują rozgłos

20 sie 2021 16:26

Nie najlepszy tydzień dla giełd i ropy

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.