Niepokojące wieści z rynku pracy w USA, a dolar tańszy

02.09.2021 12:28|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wczorajszy raport prywatnej firmy ADP dotyczący zatrudnienia w USA w sektorze prywatnym wskazał, że sytuacja jest daleka od unormowania i negatywnie zaskoczył. Przełożyło się to na wzrost napięcia przed piątkowym odczytem danych rządowych o zatrudnieniu w sektorach poza rolnictwem.

Według ADP w sierpniu w USA przybyło 374 tys. nowych miejsc pracy. To zaledwie ok. połowa z tego, czego zdawał się oczekiwać rynek na podstawie wcześniej przeprowadzonych ankiet wśród ekonomistów. W raporcie podano, że dane reprezentujące wszystkich pracowników na listach płac w danej firmie wskazują na pogorszenie się sytuacji na rynku pracy. Obserwujemy spadek liczby nowo zatrudnianych pracowników po znacznym wzroście zatrudnienia w pierwszej połowie roku. Pomimo spowolnienia liczba nowych miejsc pracy zbliża się w tym roku do 4 milionów, ale wciąż brakuje 7 milionów miejsc pracy do poziomu sprzed epidemii. Wzrostowi nadal przewodzi sektor usług.

Traci dolar, zyskują złoto i srebro

W reakcji na wieści amerykańskiego rynku pracy na wartości wydaje się tracić dolar. Inwestorzy zaczęli bowiem rozważać możliwość przełożenia na 2022 r. taperingu, a podwyżek stóp procentowych na połowę 2023 r.

Metale szlachetne wycenione w USD z kolei zdawały się zyskiwać. Notowania złota zbliżają się do rejonu 1820 USD, zaś srebra do 25 USD za uncję. W środowisku wysokiej inflacji oraz spowolnienia przyrostu nowych miejsc pracy to właśnie metale szlachetne mogą być rynkami, do których kapitał mógłby popłynąć w przypadku kontynuacji takiej rozbieżności w danych makroekonomicznych.

Piątek prawdę powie?

Raport ADP powoduje również, że pod dużym znakiem zapytania stoi osiągnięcie konsensusu przez oficjalny raport NFP, który zostanie opublikowany w piątek. Rynek zdaje się oczekiwać odczytu powyżej 700 tys. nowych miejsc pracy. Jeśli jednak będzie ich mniej, to tym bardziej oczekiwania na tapering oraz podwyżki stóp mogą odsunąć się w czasie, co może nadal wywierać presję na USD i powodować kontynuację luźnej polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

1 Sep 2021 12:14

S&P 500 z siedmiomiesięczną serią wzrostów

31 Aug 2021 12:59

Dane o inflacji pomagają indeksom giełdowym

30 Aug 2021 12:05

Surowce energetyczne ponownie w centrum uwagi

27 Aug 2021 18:02

Tapering tak, podwyżki stóp nie

27 Aug 2021 12:52

Duża niepewność przed wystąpieniem Powella

26 Aug 2021 12:21

Inwestorzy uciekają od złota

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.