S&P 500 z siedmiomiesięczną serią wzrostów

01.09.2021 12:14|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wprawdzie z amerykańskiej giełdy co rusz napływają informacje o rekordowych wzrostach, niemniej siedem miesięcy z rzędu wzrostów S&P 500 zdaje się robić duże wrażenie. W tym czasie główny amerykański indeks wzbił się z 3690 do 4540 pkt.

Imponująca seria mogła przyczynić się do tego, że w środę kontrakty terminowe na akcje w USA wyraźnie wzrosły. S&P 500 zdaje się zawdzięczać siedmiomiesięczny rajd solidnym wynikom spółek, łagodnej polityce Rezerwy Federalnej, perspektywom wzrostu gospodarczego oraz liczby szczepień przeciwko koronawirusowi. Rynki zwracają teraz uwagę na z reguły optymistyczne dane gospodarcze, w tym sierpniowy raport z rynku pracy i wskaźnik PMI dla przemysłu.

W sierpniu Dow Jones zdołał zaksięgować 1 proc. do zwyżki; Nasdaq dodał 4 proc. i był to trzeci miesiąc wzrostów z rzędu, a S&P 500 wzrósł o 3 proc., co stanowiło siódmy z rzędu zwycięski miesiąc i najdłuższą passę od grudnia 2017 r.

Decyzja OPEC+ może skutkować deficytem ropy

Dziś jednak najważniejszym wydarzeniem wydaje się decyzja OPEC+. Kontrakty terminowe na ropę Brent zdają się rosnąć w środę o ponad 0,5 proc., do blisko 72 dolarów za baryłkę, odbijając się od spadku o 0,8 proc. podczas poprzedniej sesji. Oczekuje się, że kartel będzie trzymał się planu zwiększania wydobycia o 400 tys. baryłek miesięcznie do grudnia pomimo apeli USA o mocniejsze zwiększenie produkcji i danych OPEC, które wskazują, że rynek będzie borykał się z deficytem do końca 2021 r. M.in. dlatego, że ponowne otwarcie rafinerii w Zatoce Meksykańskiej po zniszczeniach wywołanych przez huragan Ida może potrwać dłużej z powodu przerw w dostawach prądu w Luizjanie, co także jest następstwem huraganu.

EBC uprzedzi Rezerwę Federalną?

Na rynku walutowym kurs EUR/USD zaczyna wrzesień na poziomie 1,18 USD, czyli niemal najwyższym od ponad trzech tygodni. Inwestorzy pozbywali się dolarów, gdy prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell zasygnalizował, że podwyżki stóp procentowych nie są nieuchronne, ponieważ wciąż jest wiele do zrobienia, zanim gospodarka osiągnie pełne zatrudnienie. Mniej więcej w tym samym czasie członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Robert Holzmann powiedział, że EBC powinien zacząć rozważać zmniejszenie awaryjnych zakupów obligacji (PEPP) i skoncentrować się na narzędziach, które pomogą trwale osiągnąć cel inflacyjny na poziomie 2 proc. Tymczasem wiceprezes EBC Luis de Guindos powiedział hiszpańskiej prasie, że gospodarka rośnie szybciej, niż bank się spodziewał, co toruje drogę do ostatecznego wycofania programów pomocowych.

Wspólna waluta osiągnęła w sierpniu dziewięciomiesięczne minimum na poziomie 1,166 dolara, w obliczu perspektywy spowolnienia globalnego wzrostu z powodu epidemii koronawirusa, a inwestorzy nadal wierzyli, że Fed zacznie ograniczać swoje ogromne bodźce monetarne szybciej niż EBC.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

31 sie 2021 12:59

Dane o inflacji pomagają indeksom giełdowym

30 sie 2021 12:05

Surowce energetyczne ponownie w centrum uwagi

27 sie 2021 18:02

Tapering tak, podwyżki stóp nie

27 sie 2021 12:52

Duża niepewność przed wystąpieniem Powella

26 sie 2021 12:21

Inwestorzy uciekają od złota

25 sie 2021 11:28

Koronawirus krzyżuje plany banków centralnych

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.