Dane o inflacji pomagają indeksom giełdowym

31.08.2021 12:59|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dziś przed południem pojawiły się dane o inflacji z europejskich gospodarek, które przebiły oczekiwania rynkowe. Wzrost poziomu cen jest szybszy od nawet najbardziej niekorzystnych założeń.

Ze wstępnych danych wynika, że inflacja cen konsumpcyjnych w strefie euro przyspieszy z 2,2 proc. w lipcu do 3,0 proc. w sierpniu. Może to być odczyt znacznie powyżej oczekiwań rynkowych na poziomie 2,7 proc. Jeśli wstępne dane się potwierdzą, będziemy mieli do czynienia z najwyższą stopą inflacji od listopada 2011 r. Może to wywołać ożywioną dyskusję na przyszłotygodniowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego.

Ceny rosły dzięki stałemu ożywieniu popytu krajowego i niskiej bazie rocznej spowodowanej kryzysem COVID-19. W sierpniu ceny energii wzrosły o 15,4 proc., po 14,3-procentowym wzroście w lipcu. Presja wzrostowa powinna pochodzić z usług (1,1 proc. wobec 0,9 proc.), dóbr przemysłowych (2,7 proc. wobec 0,7 proc.) oraz żywności (2,0 proc. wobec 1,6 proc.).

Przy zerowych stopach procentowych EBC oznacza to, że w strefie euro pogłębiają się ujemne realne stopy procentowe, co może być najbardziej widoczne pod koniec roku. Tym samym Europejczycy, aby zachować wartość swoich oszczędności, mogliby podejmować ryzyko, bo bez niego nie mogliby liczyć na odsetki od zgromadzonego kapitału, które pokryją tempo wzrostu cen.

Znów ograniczenia w lotach przez ocean

We wtorek rosły kursy akcji europejskich banków i wydaje się, że miało to miejsce po odczycie inflacji. Na początku sesji humory inwestorów mogły nie być najlepsze ze względu na to, że UE zaleciła wstrzymanie wszystkich podróży z USA, które nie są niezbędne, w obliczu gwałtownego wzrostu liczby Covid-19 napędzanego przez wariant delta.

Dane PMI pokazały, że wzrost produkcji w Chinach obniżył się w sierpniu, a sektor usług pogrążył się, co pogłębiło oznaki spowolnienia w drugiej co do wielkości gospodarce świata, ale także zwiększyło nadzieje na więcej bodźców.

Ropa trzyma wysoki poziom

Notowania ropy naftowej utrzymują się we wtorek przy poziomie 69 dolarów za baryłkę, czyli blisko 2-tygodniowego maksimum. Inwestorzy nadal oceniają szkody w produkcji ropy w Zatoce Meksykańskie, gdzie zawieszono produkcję 1,72 mln baryłek. Oczekuje się jednak, że stopniowo prace wrócą do normy.

Tymczasem obawy o popyt na paliwa wzrosły, gdy kolejne oficjalne wskaźniki PMI wskazały na dalsze spowolnienie w gospodarce. Inwestorzy czekają również na jutrzejsze spotkanie OPEC+, na którym omawiana będzie kwestia wydobycia. Uważa się, że do grudnia kartel będzie kontynuował plany zwiększania dostaw o kolejne 400 tys. b dziennie w każdym miesiącu.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

30 sie 2021 12:05

Surowce energetyczne ponownie w centrum uwagi

27 sie 2021 18:02

Tapering tak, podwyżki stóp nie

27 sie 2021 12:52

Duża niepewność przed wystąpieniem Powella

26 sie 2021 12:21

Inwestorzy uciekają od złota

25 sie 2021 11:28

Koronawirus krzyżuje plany banków centralnych

24 sie 2021 13:03

Giełdy w rekordowych nastrojach

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.