Dziś wydarzeniem dnia może być publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Mogą one wpłynąć na politykę finansową Rezerwy Federalnej, w tym termin rozpoczęcia taperingu i podwyżek stóp procentowych.
Gospodarka USA zwiększyła zatrudnienie w sierpniu prawdopodobnie o 750 tys. miejsc pracy. Rynek pracy zdaje się kontynuować ożywienie, choć raport ADP ze środy nieco podważa tę tezę. Odczyt na poziomie 750 tys. oznaczałby najniższy wzrost zatrudnienia od trzech miesięcy oraz brak 5 mln etatów do szczytu zatrudnienia z lutego 2020 r.
Największy wpływ na ten wynik ma zatrudnienie w sektorze szkolnictwa, choć wzrost zatrudnienia w sektorze rekreacji i hotelarstwa prawdopodobnie uległ ograniczeniu ze względu na niższy popyt na podróże i zajęcia rekreacyjne w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Inwestorzy będą uważnie przyglądać się raportowi NFP, aby ocenić perspektywy taperingu. Silny odczyt wsparłby zobowiązanie Fed do rozpoczęcia cięcia stymulacji w tym roku, zaś słaby, jak ADP, mógłby odsunąć normalizację polityki monetarnej w czasie na 2022 r.
Trzy scenariusze dla dolara
Wyniki z ankiet przeprowadzonych przez Bloomberga są bardzo rozbieżne: od 400 tys. do 1 mln nowych miejsc pracy. Jeżeli dane wypadłyby zdecydowanie powyżej oczekiwań, mogłyby umocnić USD, doprowadzić do wzrostu rentowności obligacji, negatywnie wpłynąć np. na notowania złota. Z kolei zdecydowanie gorsze dane mogłyby doprowadzić do osłabienia USD, spadku rentowności i wzrostu cen złota. Dane zgodne z oczekiwaniami niewiele mogłyby zmienić na rynkach, gdzie implikowana zmienność dla rocznych opcji na parę EUR/USD spadła do najniższego poziomu od początku marca 2020 r.
Chiny tracą impet. Czy podobnie będzie w Europie?
W Chinach Wskaźnik Caixin China General Services PMI spadł do 46,7 w sierpniu 2021 r. z 54,9 w poprzednim miesiącu. Był to pierwszy spadek aktywności w sektorze usług od kwietnia 2020 r., w obliczu gwałtownego wzrostu zachorowań na Covid-19 w niektórych częściach kraju. Nowe zamówienia skurczyły się po raz pierwszy od 16 miesięcy, podczas gdy zatrudnienie spadło po raz drugi w ciągu trzech miesięcy.
Ceny nakładów wzrosły nieznacznie z powodu wyższych kosztów personelu i zwiększonych opłat transportowych, podczas gdy ceny produkcji spadły po znacznym wzroście w lipcu. Patrząc w przyszłość, zaufanie pozostało optymistyczne, choć stopień pozytywnych nastrojów spadł w porównaniu z lipcem i pozostał poniżej średniej dla całej serii.
Dane z Chin mogą być o tyle istotne, że stanowią swoisty wyznacznik tego, co może czekać USA i Europę, gdzie nastroje na razie są bardzo dobre. Gdyby jednak zaczęły się psuć, to obraz gospodarki np. strefy euro tej zimy mógłby wyglądać fatalnie. PMI poniżej 50 pkt z rekordem inflacji przez efekt bazy z listopada 2020 r., co byłoby pierwszym krokiem do potencjalnej stagflacji.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.