Jak wynika z publikacji Departamentu Pracy, w sierpniu w USA przybyło 235 tys. nowych etatów. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga szacowali odczyt na poziomie 725 tys., a najbardziej pesymistyczna prognoza zakładała 400 tys.
Na plus zaskoczyła za to rewizja danych za poprzednie dwa miesiące. Zmiana całkowitego zatrudnienia w sektorze pozarolniczym za czerwiec została zrewidowana w górę o 24 tys., a zmiana za lipiec o 110 tys. W tym roku średni miesięczny przyrost miejsc pracy wynosił 58 tys.
Presja na wzrost płac
W sierpniu znaczący przyrost miejsc pracy miał miejsce w usługach profesjonalnych i biznesowych, transporcie i magazynowaniu, prywatnej edukacji czy produkcji. Zatrudnienie w handlu detalicznym spadło w ciągu ostatniego miesiąca. W USA bez pracy pozostaje ok. 8,4 mln. Stopa bezrobocia spadła o 0,2 pkt proc, do 5,2 proc. Tymczasem średnie godzinowe zarobki dla wszystkich pracowników na prywatnych listach płac wzrosły w sierpniu o 17 centów, do 30,73 USD. – Dane za ostatnie miesiące sugerują, że rosnący popyt na pracę związany z ożywieniem po pandemii mógł wywierać presję na wzrost płac – czytamy w raporcie BLS.
Zmieszany dolar
W pierwszej reakcji na dane dolar amerykański zdawał się tracić, następnie szybko straty odrobił, aby ponownie przejść do osłabienia, które wydaje się wynosić kurs EUR/USD do poziomów powyżej 1,1900.
W rezultacie inne rynki kwotowane w USD, jak metale szlachetne czy kryptowaluty, również zdają się zwyżkować. Cena złota zbliżyła się do 1830 USD za uncję i była najwyższa od początku sierpnia. Srebro podrożało do 24,40 USD za uncję. Bitcoin wychodzi ponad poziom 50 tys. USD. ETH zbliża się do poziomu 4 tys. USD, który ostatnio był obserwowany w maju, a od dołka, po korekcie, ETH wydaje się drożej już o 130 proc.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.