Złoto błyszczy, bitcoin tonie

17.05.2021 13:01|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Na rynku kryptowalut emocje w weekend zostały rozgrzane do czerwoności, a przecena sięgnęła 20 proc. Ceny głównych kryptowalut załamały się po tweetach Elona Muska. Złoto na początku tygodnia zaczyna ponownie błyszczeć.

Dziś bitcoin kosztuje najmniej od ok. trzech miesięcy – 42,2 tys. USD. Wcześniej Elon Musk zasugerował, że producent samochodów Tesla już pozbył się, albo niebawem to zrobi, reszty swoich bitcoinów.

Dwa wielkie wstrząsy, ale ogólnie rok na plus

W ub. tygodniu Tesla zawiesiła możliwość zakupu wyprodukowanych przez siebie pojazdów za BTC, podając w uzasadnieniu wykorzystanie paliw kopalnych do wydobywania wirtualnej waluty.

Dziś o poranku Elon Musk napisał z kolei, że Tesla nie sprzedała żadnego z posiadanych przez siebie bitcoinów, co pomogło ustabilizować bardzo nerwową sytuację na rynku kryptowalut.

Finalnie kurs BTC/USD spadł od szczytu z połowy kwietnia o ponad 32 proc. To większy spadek niż wstrząs, do którego doszło w styczniu br., gdy cena BTC osunęła się o 30 proc. Kurs ETH/USD obniżył się o 25 proc., co stanowi największą korektę od lutego, gdy notowania spadały o 34 proc. Warto jednak pamiętać, że od początku roku bitcoin zyskał 54 proc., ethereum 386 proc., a litecoin 128 proc.

Złoto i srebro najdroższe od trzech miesięcy

Ceny złota wzrosły w poniedziałek do najwyższego poziomu od trzech miesięcy. Uncja kosztuje 1855 USD. Mogły się do tego przyczynić czynniki słabszego dolara, spadku rentowności obligacji skarbowych USA oraz wzrostu oczekiwań inflacyjnych.

Członkowie Rezerwy Federalnej zaznaczyli w zeszłym tygodniu, że jakikolwiek wzrost presji cenowej będzie przejściowy i oczekują, że osłabnie, gdy łańcuchy dostaw towarów dostosują się do rosnącego popytu.

Złoto korzysta także z popytu na tzw. bezpieczne przystanie, co wynika kryzysu związanego z koronawirusem.

Srebro również wzrosło dziś do 3-miesięcznego maksimum, na poziomie powyżej 27,5 USD za uncję. W minionych 12 miesiącach srebro podrożało aż o ponad 70 proc. Mógł się do tego przyczynić popyt z przemysłu, który rośnie w miarę ożywienia gospodarczego i znoszenia obostrzeń po pandemicznym kryzysie. Globalne przesunięcie w kierunku zielonych technologii, takich jak produkcja paneli słonecznych, również wspiera popyt na srebro.

Koronawirus w Azji nie ustępuje

Najnowsze dane ekonomiczne pokazały, że sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła w kwietniu mniej, niż oczekiwano, co może sugerować, że odbicie obserwowane w pierwszym kwartale spowalnia.

Singapur i Tajwan zmagają się z nowymi ogniskami koronawirusa, a sytuacja w Indiach pozostaje nadal bardzo trudna. Liczba ofiar śmiertelnych przekracza 4 tys.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

14 May 2021 16:01

Kryptopanika?

14 May 2021 12:25

Ropa z największym spadkiem od początku kwietnia

13 May 2021 11:49

Giełdy świecą na czerwono

12 May 2021 11:09

Inflacyjny strach na rynkach

11 May 2021 11:28

Rynek czeka na inflację. Indyjska odmiana wirusa zagraża całemu światu

10 May 2021 12:56

Im gorzej w gospodarce, tym lepiej dla rynków

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.