Podczas wczorajszej sesji inwestorzy zaczęli nerwowo sprzedawać akcje, jakby wcześniej w ogóle nie brali pod uwagę inflacji i tego, że trudno będzie przenosić wzrost kosztów na konsumentów, w związku z czym trzeba będzie prawdopodobnie zmniejszać marże, co niekorzystnie wpływać może na wyceny spółek.
Wczoraj, gdy okazało się, że inflacja konsumencka w USA wzrosła do 4,2 proc., czyli najwyższego poziomu od 13 lat, indeksy się załamały. Dow Jones miał najgorszy dzień od stycznia, spadając o 682 pkt, czyli 2 proc., S&P spadł o 89 pkt, czyli 2,1 proc., co jest największym jednodniowym spadkiem od lutego, a Nasdaq spadł o 2,7 proc.
Dziś kolejne dane o inflacji, znów może być nerwowo
Dziś nastroje wcale nie są lepsze, a kontrakty terminowe w USA zdają się tracić czwartą sesję z rzędu, podążając za ogólnym sentymentem odejścia od ryzyka na całym świecie. Inwestorzy nadal obawiają się, że rosnąca presja inflacyjna zmusi Rezerwę Federalną do zacieśnienia polityki monetarnej wcześniej, niż się tego spodziewano, choć przedstawiciele Fed konsekwentnie bagatelizują ryzyko inflacyjne i zobowiązują się do dalszego wspierania gospodarki.
Rynek może przeszacowywać działania Fed, ponieważ ten wprowadził AIT, czyli średni cel inflacyjny, a zatem wydaje się, że podwyżki stóp procentowych mogłyby nastąpić dopiero wtedy, gdy inflacja w USA pozostanie nad poziomem 3 proc. każdego miesiąca do końca roku. W innym przypadku rynek mógłby cofnąć swoje oczekiwania, co mogłoby znów poprawić apetyt na ryzyko.
Dziś jednak może być jeszcze nerwowo, ponieważ o godz. 14:30 zostaną opublikowane dane o inflacji producentów z USA (PPI). Konsensus rynkowy zakłada wzrost inflacji – do 5,9 proc., czyli również najwyżej od 13 lat.
Spadek wartości bitcoina, czyli co planuje Tesla
Nerwowo zrobiło się jednak nie tylko na rynku akcji, ale także i kryptowalut, gdzie w pewnym momencie bitcoin był notowany poniżej 46 tys. USD i w rezultacie znalazł się na najniższym poziomie od końca lutego. Za przyczyną spadków uznaje się informację spółki Tesla o tym, że przestaje ona akceptować BTC jako sposób płatności za swoje samochody. Tesla będzie jednak nadal utrzymywać bitcoiny w swoim bilansie.
Posunięcie koncernu może się wiązać z faktem, że do kopania bitcoina i utrzymania sieci zużywa się zbyt dużo nieodnawialnej energii. Wg agencji Reuters Tesla stara się o rządową licencję, która pozwoli jej brać udział w wartym miliardy dolarów rynku energii odnawialnej. Stąd prawdopodobnie Tesla widzi tam większy biznes, niż przyjmowanie BTC za samochody, a oficjalnie utrzymać poprawność polityczną.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.