Inflacyjny strach na rynkach

12.05.2021 11:09|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Inwestorzy zdają się dopiero teraz orientować, że zaczęliśmy żyć w środowisku podwyższonej inflacji, co mogło przełożyć się na spadki indeksów giełdowych w tym tygodniu. Rynki czekały do ostatniej chwili, aby poruszyć ten temat, ponieważ dane o inflacji z USA pojawią się już dziś.

Dlaczego temat wzrostu cen stał się nagle tak istotny? O środowisku wyższej inflacji piszemy nie od dziś, ale to dziś może pojawić się najwyższy od dekady odczyt wzrostu cen w USA w skali roku. Chociaż w porównaniu z Polską może się okazać, że to i tak niewiele, ponieważ w Polsce można się liczyć z inflacją najwyższą od dwóch dekad. Wracając jednak do USA, prognozuje się, że inflacja r/r w kwietniu wyniesie 3,6 proc. Co więcej, w okresie letnim może utrzymywać się nad poziomem 3 proc.

Dane historyczne pokazują, że inflacja w USA znajdująca się powyżej 2,7 proc. może wpływać na wyceny akcji na amerykańskiej giełdzie. Przeważnie, jeśli historia miałaby się powtórzyć, bo może, ale nie musi, to przy takiej inflacji, której się obecnie rynek spodziewa, ceny akcji znajdowały się na poziomie sprzed roku. Innymi słowy, jeśli w lipcu czy sierpniu inflacja w USA będzie pozostawać powyżej 3 proc., to amerykańskie indeksy giełdowe mogą znaleźć się w tym czasie na poziomach z lipca czy sierpnia 2020 r.

Ze względu na to, że hossa na rynku akcji wyniosła indeksy ogromnie w górę, indeks Nasdaq Composite zaliczył największy roczny wzrost od 1999 r., korekty mogłoby wynieść od 12-18 proc. w okresie letnim. Przy takim cofnięciu notowania znalazłyby się w rejonie z poziomów z wakacji ubiegłego roku. Byłaby to największa korekta od czasu covidowej paniki z marca ubiegłego roku. Tego boją się rynki akcji.

Jednak wysoka inflacja może nie przełożyć się na podwyżki stóp procentowych przez Fed. Stąd pieniądze z akcji mogą popłynąć w innych kierunkach. Z jednej strony może kusić przecenione i bezpieczne złoto, które może chronić przed inflacją, a z drugiej strony kryptowaluty biją rekordy nawet przy cofnięciu na Wall Street. Kapitał tym samym będzie szukać nowych rynków, bo do gotówki raczej nie wróci, z racji ujemnych realnych stóp procentowych.

Zatem o ile wyższa inflacja może namieszać na rynku akcji, o tyle może być szansą dla innych rynków do wzrostów. Dane z USA pojawią się już dziś o godzinie 14:30.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

11 maj 2021 11:28

Rynek czeka na inflację. Indyjska odmiana wirusa zagraża całemu światu

10 maj 2021 12:56

Im gorzej w gospodarce, tym lepiej dla rynków

7 maj 2021 15:56

NFP rozczarowały. Dolar z potężnym ciosem. Złoto w górę

7 maj 2021 11:56

Złoto i akcje drożeją. Inwestorzy czekają na NFP

6 maj 2021 11:51

Funt czeka na Bank Anglii. Złoto blisko 1800 USD

5 maj 2021 12:34

Krótkotrwała korekta na giełdach. Ropa z nadzieją na wzrost popytu

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.