Wczoraj wieczorem na rynkach finansowych zrobiło się nerwowo. Wzrósł kontrakt na indeks VIX, zaś bardziej ryzykowne aktywa zaczęły tracić na wartości. W mediach argumentuje się to tym, że rynek zaczął obawiać się wystrzału inflacji w USA.
Dane dotyczące wzrostu cen w Stanach Zjednoczonych w kwietniu poznamy już jutro o godzinie 14:30. Konsensus rynkowy zakłada, że inflacja CPI wyniesie 3,6 proc., co oznaczałoby wzrost z 2,6 proc. miesiąc wcześniej. Jeśli tak faktycznie się stanie, to inflacja w USA będzie największa od 2011 r. Jednak czy rynki faktycznie mają się czego bać?
W poniedziałek Nasdaq stracił 350 punktów, czyli 2,6 proc i spadł do 13402. S&P 500 spadł o 44 punkty czyli 1 proc. do 4188. Dow spadł o 35 pkt do 34743 pkt. Dziś kontrakty terminowe na amerykańskie akcje spadły nieznacznie, a inwestorzy oczekują na dane o inflacji w obawie, że rosnąca presja cenowa może spowodować podwyżki stóp procentowych. Dane pokazały w poniedziałek, że oczekiwania inflacyjne w USA wzrosły do 3,4 proc. w kwietniu, co jest najwyższym wynikiem od dekady, jako że gospodarka ponownie się otwiera.
Jednak na ten moment Fed odcina się od mówienia o jakichkolwiek podwyżkach stóp procentowych, a z kolei dane historyczne zdają się wskazywać na to, że wzrost inflacji powyżej 2,7 proc. w USA nie generuje spadków indeksów w ujęciu rocznym, a co najwyżej zatrzymuje ich wzrost. Dodatkowo nie widać oznak tego, żeby rynek oczekiwał szybszych podwyżek stóp procentowych, ponieważ rentowności obligacji Stanów Zjednoczonych gwałtownie nie wzrosły. Stąd wydaje się, że być może rynek szukał jakiegoś argumentu do potencjalnej częściowej realizacji zysków, ale w szerszej perspektywie nic się nie zmieniło. Oczywiście jeśli inflacja utrzyma się dłużej na wysokich poziomach, to dopiero wtedy będzie można liczyć na zmianę retoryki Fed, a na razie będziemy obserwować w danych o cenach efekt bazy.
Bardziej za zmniejszeniem apetytu na ryzyko może odpowiadać szybkie rozprzestrzenianie się przypadków COVID-19 w Indiach, co spowodowało nasilenie wezwań do premiera Narendry Modiego o zamknięcie kraju. Tymczasem WHO zakwalifikowała wariant wirusa zidentyfikowany po raz pierwszy w Indiach jako zagrożenie globalne.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77.46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.