Dziś na rynku walutowym kluczowym wydarzeniem wydaje się decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych oraz komunikat po posiedzeniu. Funt wydaje się jedną z silniejszych walut i być może zachowa ten status, ponieważ Wielka Brytania może odrodzić się gospodarczo po brexicie i po epidemii.
Funt brytyjski w relacji do dolara amerykańskiego utrzymywał się w czwartek w rejonie 1,39 USD, ponieważ inwestorzy wydają się pozostawać ostrożni przed lokalnymi wyborami w Wielkiej Brytanii i oświadczeniem Banku Anglii w sprawie polityki monetarnej w dalszej części dnia.
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii bez zmian?
Wybory odbędą się do rządów Szkocji i Walii, na burmistrza Londynu i do angielskich rad lokalnych, co stanowi poważny test dla premiera Borisa Johnsona i lidera opozycyjnej Partii Pracy Keira Starmera. W Szkocji zdecydowana większość dla Szkockiej Partii Narodowej zwiększyłaby liczbę głosów do kolejnego referendum niepodległościowego.
Brytyjscy decydenci pozostawią prawdopodobnie politykę monetarną na niezmienionym poziomie, ale istnieje szansa, że zasygnalizują jej zacieśnienie.
Wraz z poprawą sytuacji w brytyjskiej gospodarce oraz sprawną realizacją programu szczepień główny indeks giełdowy FTSE 100 wzrósł w czwartek do najwyższego poziomu od lutego 2020 r. Z kolei w Stanach Zjednoczonych kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy zdają się oscylować w pobliżu rekordowych szczytów, po historycznym zamknięciu Dow Jones Industrial Average w rezultacie pojawiającego się optymizmu związanego z ponownym otwarciem gospodarki i silnym impulsem do wzrostu zysków spółek. W ostatnich danych prywatne firmy amerykańskie dodały w zeszłym miesiącu 742 tys. nowych miejsc pracy, najwięcej od siedmiu miesięcy, a ożywienie na rynku pracy jest kontynuowane.
Przedstawicielka USA ds. handlu Katherine Tai powiedziała w środę, że oczekuje, iż w najbliższym czasie spotka się z chińskimi urzędnikami, aby ocenić realizację pierwszej fazy umowy handlowej między dwoma krajami. Wynik oceny może wpłynąć na losy karnych ceł Waszyngtonu na Pekin.
Prognoza korzystna dla złota
Uwaga inwestorów może zostać zwrócona na rynek złota, gdzie cena uncji po raz kolejny zbliża się do potencjalnego oporu przy 1800 USD. Rentowności amerykańskich obligacji spadła poniżej 1,6 proc., a z kolei oczekiwania inflacyjne wzrosły do najwyższego poziomu od 2006 r., czyli 2,8 proc. To z kolei może pogłębiać ujemne realne stopy procentowe w USA, co może być korzystne dla złota.
Dominują oczekiwania, że polityka monetarna Rezerwy Federalnej pozostanie akomodacyjna, mimo że poprawiają się gospodarcze perspektywy. Prezes Fed z Chicago Charles Evans powtórzył w środę swoje obawy o osiągnięcie celu inflacyjnego na poziomie 2 proc., podczas gdy Michelle Bowman z Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej zauważyła, że gospodarka USA może rosnąć szybciej, niż wcześniej oczekiwano. Z kolei Janet Yellen, była szefowa Fed, a obecnie sekretarz skarbu USA, wycofała się ze swojego wcześniejszego stwierdzenia o konieczności podwyżek stóp procentowych, aby zapobiec przegrzaniu gospodarki.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.