Ropa z największym spadkiem od początku kwietnia

14.05.2021 12:25|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kolejne wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej zdają się uspokajać rynek i łagodzić wywołane rosnącą inflacją oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych w USA. W efekcie inwestorzy wracają do bardziej ryzykownych aktywów. Dziś w centrum uwagi znajdą się dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA.

W czwartek Dow Jones wzrósł o 1,3 proc., S&P 500 o 1,2 proc., a Nasdaq zyskał 0,7 proc. Otwarcie piątkowych notowań w USA wskazują na kolejne silne wzrosty. Kontrakty na Dow Jones zwyżkowały o ponad 150 pkt, przedłużając rajd z poprzedniej sesji. Tym samym indeksy próbują zmniejszyć skalę tygodniowych spadków.

Umiarkowane ceny surowców i komentarze kilku przedstawicieli Fed pomogły rozproszyć obawy o inflację, podczas gdy inwestorzy skupiają się na perspektywach silnego odbicia gospodarczego.

Pandemia w Indiach powoduje spadki cen ropy

Kontrakty terminowe na ropę WTI zniżkowały wczoraj o ponad 3 proc. i wkraczają na drogę największego tygodniowego spadku od początku kwietnia br. Dochodzi do tego w obliczu pogłębiających się obaw o sytuację związaną z koronawirusem w Indiach. Szef głównej indyjskiej agencji zdrowia powiedział, że restrykcje dotyczące zamknięcia kraju powinny obowiązywać we wszystkich okręgach przez kolejne 6-8 tygodni.

OPEC+ obniżył szacunki globalnego popytu na ropę w II kw. br. o 300 tys. baryłek dziennie z powodu sytuacji wirusowej w Indiach, a jednocześnie rozpoczął w tym miesiącu stopniowe łagodzenie ograniczeń w produkcji ropy, pompując dodatkowo 350 tys. baryłek dziennie i twierdząc, że popyt wzrośnie w tym roku o 5,95 mln baryłek dziennie. Tymczasem EIA przewiduje, że popyt na ropę będzie przewyższał podaż.

W USA tymczasem prezydent Joe Biden zapowiedział, że dostawy paliw powinny wrócić do normy od przyszłego weekendu. Przypomnijmy, że w niektórych częściach kraju wystąpiły niedobory z powodu zamknięcia rurociągów firmy Colonial Pipeline.

Czas złota

W środowisku podwyższonej inflacji oraz braku wzrostu stóp procentowych uwaga może ponownie skupić się na złocie. W piątek ceny kruszcu nieznacznie rosną, do najwyższego poziomu od ok. 3 miesięcy – 1834 dolarów za uncję.

W tle podwyżek warto odnotować ogólne osłabienia dolara i pogłębiające się ujemne realne stopy procentowe w USA. Jeśli złoto ma być zabezpieczeniem przed inflacją, to lepszego czasu na udowodnienie tej tezy już może nie być.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 maj 2021 11:49

Giełdy świecą na czerwono

12 maj 2021 11:09

Inflacyjny strach na rynkach

11 maj 2021 11:28

Rynek czeka na inflację. Indyjska odmiana wirusa zagraża całemu światu

10 maj 2021 12:56

Im gorzej w gospodarce, tym lepiej dla rynków

7 maj 2021 15:56

NFP rozczarowały. Dolar z potężnym ciosem. Złoto w górę

7 maj 2021 11:56

Złoto i akcje drożeją. Inwestorzy czekają na NFP

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.