Środowy poranek nie przynosi żadnych istotnych rozstrzygnięć na rynku walutowym, a handel w Azji upłynął pod znakiem mniejszej zmienności. Główne pary walutowe nie wahały się o więcej niż 0,13 proc. Walutą, która wydaje się tracić o poranku najwięcej, jest dolar nowozelandzki (-0,13 proc.), a z kolei euro i jen są w rejonie wczorajszego zamknięcia w relacji do dolara amerykańskiego.
Notowania USD nie wyznaczyły żadnego istotnego kierunku podczas sesji azjatyckiej. Wydaje się, że inwestorzy czekają na ostatni protokół Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych (godz. 20:00) i przemówienie prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego (godz. 9:30). Nawet informacja płynąca z USA odnośnie dalszej możliwości wpisywania chińskich firm na tzw. czarną listę nie doprowadziła do większej zmiany na rynkach. Jedynie jen odrobił część wcześniejszych strat, kiedy to był wyprzedawany wraz z lekką poprawą sentymentu do ryzyka.
Czarna lista USA zakłada, że firmy na nią wpisane nie mogą kupować technologii czy komponentów od firm amerykańskich bez zgody rządu Stanów Zjednoczonych. Jak podaje agencja Bloomberg, USA rozważa odcięcie przepływu amerykańskiej technologii aż do pięciu chińskich firm, w tym poszerzenie listy o światowych liderów w monitoringu wideo.
Tymczasem funt brytyjski nadal pozostaje pod presją, a kurs GBP/USD znajduje się przy 4-miesięcznych minimach. Według najnowszych informacji Theresa May może finalnie przestać forsować swoją umowę dotyczącą brexitu i zrezygnować z funkcji premiera w ciągu kilku dni. Wyżsi urzędnicy rządowi byli zszokowani, że nowa oferta premier Theresy May dotycząca wyjścia z UE została tak źle przyjęta.
Sytuację zaostrza fakt, że Partia Brexit Nigela Farage'a według firmy bukmacherskiej Sporting Index prawdopodobnie zdominuje nadchodzące wybory europejskie w Wielkiej Brytanii. Według jej wyliczeń partia antyunijna zdobędzie 28 miejsc. Konserwatyści premier Theresy May wygrają 7, a Partia Pracy 13. Z kolei z czynników niezwiązanych z polityką warto zwrócić uwagę na publikowane dziś o godzinie 10:30 dane dotyczące inflacji w Wielkiej Brytanii. Gdyby nie niejasność w sprawie brexitu, Bank Anglii miałby większe szanse na podwyżki stóp procentowych.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.