Kluczowe wydarzenia przyszłego tygodnia

17.05.2019 15:43|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Najprawdopodobniej ponownie kluczowym tematem dla rynków finansowych będzie wojna handlowa i wzrost napięcia na linii USA-Chiny. Przedstawiciele Państwa Środka jasno określili pod koniec tego tygodnia, że nie będą negocjować porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi, gdy te ciągle grożą podwyżką ceł.

Chińskie media państwowe zasygnalizowały brak zainteresowania wznowieniem rozmów handlowych z USA pod obecnym zagrożeniem wzrostu taryf i bez nowych działań, które pokażą, że intencje Stanów Zjednoczonych co do wypracowania porozumienia są szczere. Chiński rząd zapowiedział uruchomienie kolejnych bodźców fiskalnych celem wzmocnienia krajowej gospodarki. Natomiast na chwilę zniknie temat ceł, które USA mogły nałożyć na Europę czy Japonię. Prezydent Donald Trump zapowiedział, że przekazuje prowadzenie negocjacji umów w celu rozwiązania problemu zagrożenia bezpieczeństwa narodowego w odniesieniu do importowanych samochodów i niektórych części samochodowych z Unii Europejskiej, Japonii i każdego innego kraju, który zostanie uznany za odpowiedni. Trump poprosi o aktualizację postępu takich negocjacji w ciągu 180 dni. Informacje te przełożyły się pozytywnie na notowania euro w końcówce tygodnia.

Przyszły tydzień to również szereg publikacji wstępnych indeksów PMI za maj oraz publikacja indeksu IFO z Niemiec. Tym danym może ciążyć niedawna eskalacja konfliktu handlowego, a z kolei temat ceł na europejskie samochody pojawił się później i prawdopodobnie nie został uznany w badaniu ankietowym. Oprócz publikacji w Europie pojawi się temat polityczny, czyli wybory do Parlamentu Europejskiego, które rozpoczną się w najbliższą środę. Mogą one przynieść ciekawie wyniki zarówno na arenie europejskiej, jak i na poziomie krajowym.

Uwagę inwestorów w przyszłym tygodniu może przykuwać również los funta. Brytyjska waluta jest największym przegranym tego tygodnia z głównych walut świata. Kurs GBP/USD zniżkował w tym tygodniu o prawie 2 proc. W rezultacie kurs wyznaczył nowe czteromiesięczne minimum. Stało się to po tym, jak rzecznik rządu Wielkiej Brytanii powiedział, że rozmowy z opozycyjną Partią Pracy zakończyły się bez porozumienia w sprawie brexitu. Zatem oprócz kontynuacji wątku politycznego warto będzie zwrócić także uwagę na dane o inflacji. Te mogą w krótkim terminie dodatkowo zwiększyć zmienność na parach z funtem brytyjskim, jeśli będą znacząco odbiegać od konsensusu. Dodatkowo nadal nie jest wykluczone działanie Banku Anglii na stopach procentowych w końcówce roku, jeśli dojdzie do odsunięcia brexitu poza październik, a tempo wzrostu płac utrzyma się.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.>

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

17 maj 2019 13:33

Frank szwajcarski najdroższy od początku kwietnia

17 maj 2019 9:25

Zmienność na rynku walut nadal pozostaje relatywnie niska

16 maj 2019 9:25

Australia – prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych wzrosło po publikacji danych z rynku pracy

16 maj 2019 4:23

Ropa odrabia straty. Zyskuje trzeci dzień z rzędu

16 maj 2019 1:11

EUR/USD – największe wyprzedanie od trzech lat

15 maj 2019 15:54

Wzrosły szanse na cięcie stóp procentowych w USA po kolejnych danych

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.