Jedną z baczniej obserwowanych walut zagranicznych w Polsce jest z pewnością frank szwajcarski, a ostatnie dwa tygodnie nie przynoszą najlepszych informacji. Szwajcarska waluta podrożała w tym czasie do złotego o ok. 2 proc., a kurs ponownie wzbił się ponad 3,81 zł, czyli poziom, który ostatnio obserwowaliśmy na początku kwietnia.
Niemniej jednak do franka traci nie tylko nasza rodzima waluta, ale także amerykański dolar czy euro. W tym samym okresie CHF było mocniejszy do EUR o ok. 1,5 proc., a w relacji do USD o ok. 1,6 proc.
Jednym z głównych powodów aprecjacji szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie mogą być nie tyle czynniki wewnętrzne, ile zewnętrzne, w tym zaostrzenie retoryki w wojnie handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Podniesienie ceł na chińskie produkty wraz z brakiem postępów w rozmowach prowadzą do zwiększenia obaw inwestorów z jednej strony o dalszą eskalację konfliktu handlowego, a z drugiej o wzrost gospodarczy na świecie. To z kolei podnosi niepewność i wzmaga strach, a ten powodować może powrót kapitału w stronę bezpiecznego franka.
Według danych dotyczących międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto, które publikuje Międzynarodowy Fundusz Waluty, Szwajcaria ma zaangażowane więcej kapitału za granicą niż inwestorzy zagraniczni w Szwajcarii. Zatem w okresie zwiększonej niepewności na rynkach finansowych kapitał, wracając do kraju, z którego pochodzi, w większej kwocie wróci do Szwajcarii, niż z niej wypłynie, co finalnie może przekładać się na siłę franka.
W ostatnim czasie nawet wypowiedzi szefa banku centralnego Szwajcarii Thomasa Jordana nie doprowadziły do wyhamowania wzrostu wartości waluty. Szef SNB mówił o tym, że obecna polityka monetarna z ujemnymi stopami procentowymi będzie prowadzona tak długo, jak to będzie konieczne ze względu na wciąż niskie oczekiwania inflacyjne. Co więcej, w opinii SNB frank szwajcarski ma wciąż wysoką wartość, a bank centralny jest gotów interweniować celem jego osłabienia, gdy tylko będzie to konieczne.
W konsekwencji kurs CHF/PLN może nadal znajdować się w przedziale wahań 3,85-3,73, a pokonanie górne bariery staje się w tym momencie coraz bardziej prawdopodobne, ponieważ niepokój na światowych rynkach wciąż się utrzymuje.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.