EUR/USD – największe wyprzedanie od trzech lat

16.05.2019 01:11|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Z punktu widzenia zmienności notowania EUR/USD nie charakteryzowały się dużymi wahaniami ceny, co nie przeszkadzało jednak w systematycznej deprecjacji wspólnej waluty względem dolara amerykańskiego. W rezultacie notowania euro na fali rozczarowujących danych z gospodarki oraz oddalenia w czasie szans na podwyżkę stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny zniżkowały do dwuletniego minimum.

W czasie, gdy euro traciło na wartości, inwestorzy instytucjonalni o spekulacyjnym podejściu do rynku (inwestorzy niekomercyjni) powiększali swoje pozycje krótkie na kontrakcie terminowym na euro. Pozycje krótkie (short) pozwalają wykorzystać możliwości rynkowe w momencie spadku wartości instrumentu bazowego, w tym przypadku kursu euro wyrażonego w dolarze. I tak też od kwietnia 2018 r. liczba pozycji krótkich wśród inwestorów niekomercyjnych wzrosła z 86 tys. kontraktów do prawie 260 tys. na początku maja. Oznacza to potrojenie „zakładów” na spadek wartości euro.

Wspomniany poziom 260 tys. kontraktów nastawionych na deprecjację EUR/USD jest w ujęciu historycznym relatywnie wysoki. Ostatni raz był on obserwowany w latach 2012, 2015 i 2016.

Wykres AUD/USD

Liczba pozycji krótkich wśród inwestorów niekomercyjnych na kontrakcie na euro. Źródo: tradingster.com

Wtedy też były to wartości graniczne, po których osiągnięciu inwestorzy zredukowali swoje oczekiwania co do spadku kurs EUR/USD. Oczywiście historia nie musi się powtórzyć, ale warto zwrócić uwagę na istotne wyprzedanie przy braku dalszego istotnego spadku kursu pary walutowej. Może to świadczyć o bliskim końcu trendu.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

15 maj 2019 15:54

Wzrosły szanse na cięcie stóp procentowych w USA po kolejnych danych

15 maj 2019 10:18

Dolar australijski najtańszy od ponad pięciu miesięcy

14 maj 2019 10:58

Złoto zyskało na fali niepewności. Kluczowe zmiany na wykresie dziennym

14 maj 2019 4:45

Włochy ponownie straszą. Euro tanieje, a rentowności obligacji rosną

13 maj 2019 15:47

Dolar słabnie od początku tygodnia – Chiny odpowiedzą na wyższe cła

13 maj 2019 10:01

Kluczowe wydarzenia dla rynku walut w tym tygodniu

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.