Złoto zyskało na fali niepewności. Kluczowe zmiany na wykresie dziennym

14.05.2019 10:58|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Nałożenie przez Stany Zjednoczone dodatkowych, wyższych ceł na chińskie produkty spotkało się z natychmiastową reakcją Chin, które już wczoraj ogłosiły, że od 1 czerwca będą obowiązywać cła na ponad pięć tysięcy produktów pochodzących z USA. To wywołało kolejną falę paniki na giełdach.

Amerykańskie indeksy spadały w tempie nieobserwowanym od ostatniego kwartału 2018 r., umacniał się również japoński jen i szwajcarski frank. Z kolei plotki o możliwym wstrzymaniu zakupów obligacji rządu USA przez Chiny lub ich sprzedaż osłabiły dolara amerykańskiego. Tak istotny wzrost strachu na rynkach wydaje się, że przekonał inwestorów do kupna bezpiecznego złota, które podrożało wczoraj o ponad 15 USD. W rezultacie cena złota wróciła do okolic 1300 USD za uncję.

Warto dodać, że nawet przecena dolara amerykańskiego tylko w niewielkim stopniu odpowiada za tak silny wzrost cen złota. W większym stopniu zwyżka wynikała z bezpośrednich zakupów. Złoto podrożało wczoraj nawet w stosunku do walut, które były najsilniejsze, jak japoński jen czy frank szwajcarski. Może to wskazywać na zdecydowany popyt wynikający z obaw inwestorów.

Notowania złota

Notowania złota na wykresie dziennym. Źródło: platforma Conotoxia.

Z punktu widzenia wykresu cena pokonała górne ograniczenie w kanale spadkowym. W jego ramach mógł powstać układ korekty prostej, który zakończył się w rejonie ekspansji 61,8 proc. Wczorajsze zdecydowane wybicie i silny popyt na złoto może sugerować, że prawdopodobnie rozpoczął się nowy impuls wzrostowy. Jeśli takie założenie jest słuszne, to złoto mogłoby zmierzać nawet w stronę 1350 USD i być wspierane nie tylko przez duży popyt, ale również przez ewentualną słabość amerykańskiej waluty.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

14 maj 2019 4:45

Włochy ponownie straszą. Euro tanieje, a rentowności obligacji rosną

13 maj 2019 15:47

Dolar słabnie od początku tygodnia – Chiny odpowiedzą na wyższe cła

13 maj 2019 10:01

Kluczowe wydarzenia dla rynku walut w tym tygodniu

10 maj 2019 14:02

Szanse na podwyżkę stóp procentowych w Polsce najwyższe od grudnia

10 maj 2019 9:17

Dolar nowozelandzki odporny na cięcie stóp procentowych

10 maj 2019 4:51

Dolar traci pod koniec tygodnia po danych o inflacji

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.