Dolar nowozelandzki odporny na cięcie stóp procentowych

10.05.2019 09:17|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W tym tygodniu bank centralny Nowej Zelandii (RBNZ) zdecydował się na obniżenie głównej stopy procentowej z 1,75 proc. do rekordowo niskiego poziomu 1,5 proc. Taka decyzja RBNZ była oczekiwana przez rynek. Niemniej jednak kurs NZD/USD zareagował na nią w dość interesujący sposób, co może mieć swoje konsekwencje w przyszłości.

Podjęta w maju decyzja RBNZ dotyczyła pierwszej obniżki stóp procentowych od listopada 2016 r. W komunikacie mogliśmy przeczytać, że konieczne jest wspieranie perspektyw zatrudnienia i inflacji zgodnych z uprawnieniami banku centralnego w warunkach wolniejszego wzrostu gospodarczego na świecie. Decydenci dodali, że odpowiednia jest niższa ścieżka dla stopy procentowej w prognozowanym okresie, co potwierdza bilans ryzyk oraz perspektywa dla gospodarki w najbliższym czasie.

Tymczasem kurs pary NZD/USD zniżkował już od kilku tygodni, być może przygotowując się i dyskontując decyzję banku centralnego. Możliwe, że w tym okresie obserwowaliśmy założenia znanego powiedzenia — kupuj plotki, sprzedawaj fakty. Inwestorzy rozpoczęli handel od wyprzedaż NZD, aby następnie po decyzji banku centralnego, odkupić tę walutę. W rezultacie na wykresie tygodniowym NZD/USD powstaje formacja świecowa przypominająca młot.

Wykres NZD/USD

Wykres NZD/USD, W1. Źródło: platforma Conotoxia.

Co więcej, wspomniana formacja tworzy się przy dolnym ograniczeniu w kanale trendowym oraz w okolicach dołka fali A w korekcie prostej oznaczonej jako ABC. Może to świadczyć o potencjalnym zakończeniu spadkowej korekty na parze walutowej NZD/USD. Wsparcie wyznacza również równość fali A oraz C. Jeśli takie założenia są słuszne, to dolar nowozelandzki mógłby w najbliższym czasie zacząć odrabiać straty do dolara amerykańskiego. Zanegowaniem takiego scenariusza mogłoby być dopiero pokonanie dołka z września 2018 r.

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

10 May 2019 4:51

Dolar traci pod koniec tygodnia po danych o inflacji

9 May 2019 17:07

Złoto na niepewne czasy?

9 May 2019 11:48

Bank Norwegii na ścieżce podwyżek stóp procentowych

9 May 2019 8:58

S&P 500 — wybicie dołem z formacji klina kończącego

30 Apr 2019 16:08

S&P 500 – problemy z kontynuacją hossy

30 Apr 2019 9:59

Byczy sentyment do funta brytyjskiego ponownie się zwiększył

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.