S&P 500 — wybicie dołem z formacji klina kończącego

09.05.2019 08:58|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Notowania popularnego indeksu S&P 500 tworzyły już od marca formację klina kończącego. W trakcie tworzenia tej struktury notowania charakteryzują się coraz mniejszą amplitudą wahań, a każdy wzrost jest szybko kontrowany przez podaż.

Co więcej, oprócz klina zwyżkującego pojawiła się dość istotna dywergencja na oscylatorze MACD. Rynek ustanawiał coraz wyższe szczyty, podczas gdy oscylator kierował się do dołu. Jest to typowa niedźwiedzia dywergencja. Od strony technicznej potwierdzeniem wybicia z formacji było pokonanie jej dolnego ograniczenia, co otworzyło drogę na nowe niższe poziomy. Z punktu widzenia wydarzeń fundamentalnych głównym czynnikiem była zapowiedź prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa dotycząca podniesienia ceł na chińskie produkty już od tego piątku.

Rynek wystraszył się takiego zwrotu akcji, co doprowadziło do wzrostu awersji do ryzyka i wyprzedaży na rynku akcji. Dodatkowo wzrósł kontrakt na indeks strachu VIX, czemu może także towarzyszyć zjawisko short squeeze, ze względu na wcześniejsze istotne pozycjonowanie na spadek notowań tego kontraktu wśród spekulantów — według danych CFTC.

Wracając do S&P 500, warto zwrócić uwagę na fakt, że oprócz formacji klina może pojawić się tutaj również formacja podwójnego szczytu. Istotnym wydarzeniem było tu szybkie odrzucenie nowego historycznego szczytu i powrót pod wcześniej wyznaczony wierzchołek.

Notowania S&P 500

Notowania S&P 500. Źródło: platforma Conotoxia.

Potencjalne miejsca wsparcia dla ruchu spadkowego obserwowanego po wybiciu z klina dołem mogą wypadać przy zniesieniach 23,6 proc. oraz 38,2 proc., a także w rejonie średniej 200-sesyjnej. Średnia przebiega obecnie w rejonie 2776 pkt.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

30 kwi 2019 16:08

S&P 500 – problemy z kontynuacją hossy

30 kwi 2019 9:59

Byczy sentyment do funta brytyjskiego ponownie się zwiększył

29 kwi 2019 15:13

Kolejne dane ze strefy euro rozczarowały

29 kwi 2019 10:35

Euro – najbardziej niedźwiedzi sentyment od końca 2016 roku

29 kwi 2019 2:30

Największy spadek cen ropy od dwóch miesięcy

26 kwi 2019 12:49

Ponad 60 proc. szans na cięcie stóp przez FED do końca roku

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.