Byczy sentyment do funta brytyjskiego ponownie się zwiększył

30.04.2019 09:59|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Ostatnie tygodnie nie były najlepsze dla brytyjskiej waluty. GBP w relacji do USD osłabił się z 1,3370 do 1,2890, cofając się o ok. 500 pipsów. To relatywnie duży ruch, zważywszy na ostatnią niską zmienność panującą na rynku walutowym.

Uwagę przykuwa fakt, że w tym czasie inwestorzy nastawieni spekulacyjnie do rynku, czyli fundusze lewarowane, systematycznie zwiększali swoje zaangażowanie w pozycje długie na kontraktach na funta brytyjskiego. Jednocześnie, w tym samym czasie, były redukowane pozycje krótkie, co może oznaczać zmianą sentymentu z niedźwiedziego na byczy. Wydaje się, że fundusze lewarowane kupowały każdy spadek wartości GBP, uśredniając pozycję długą na kontraktach na brytyjską walutę.

Pozycje długie netto

Pozycje długie netto funduszy lewarowanych i kurs GBP/USD. Źródło: tradingster.

Jak można zauważyć na powyższym wykresie, od marca notowania GBP/USD zniżkują, a z kolei przyrastają pozycje długie netto, i to dość systematycznie. Po ostatnich danych CFTC w raporcie COT przewaga pozycji długich nad krótkimi wyniosła 21,958 kontraktów. Jest to najwyższa wartość od czerwca 2018 r.

Wykres GBP/USD

Wykres GBP/USD, D1. Źródło: platforma Conotoxia.

Z punktu widzenia analizy technicznej opisywany byczy sentyment do funta mógłby się zmaterializować po pokonaniu górnego ograniczenia w kanale spadkowym lub też po prostu po pokonaniu linii trendu spadkowego, który trwa od kilku tygodni. Dodatkowo istotnym poziomem jest 1,2980. Było to wcześniejsze miejsce wsparcia dla notowań, a obecnie może stanowić opór. Stąd też, oprócz linii trendu, byki powinny rozprawić się również i z tym rejonem, aby otworzyć sobie drogę do ewentualnych dalszych wzrostów.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

29 kwi 2019 15:13

Kolejne dane ze strefy euro rozczarowały

29 kwi 2019 10:35

Euro – najbardziej niedźwiedzi sentyment od końca 2016 roku

29 kwi 2019 2:30

Największy spadek cen ropy od dwóch miesięcy

26 kwi 2019 12:49

Ponad 60 proc. szans na cięcie stóp przez FED do końca roku

26 kwi 2019 9:40

Rekordowo niski poziom stóp procentowych w strefie euro przez dłuższy czas?

26 kwi 2019 3:47

Dolar pod presją mimo lepszych danych o PKB Stanów Zjednoczonych

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.