Dolar pod presją mimo lepszych danych o PKB Stanów Zjednoczonych

26.04.2019 03:47|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kluczowa publikacja danych makroekonomicznych dotyczyła dziś wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych w pierwszym kwartale br. Spoglądając na reakcję rynku, same dane o PKB były najmniej istotne.

W pierwszym kwartale 2019 r. gospodarka amerykańska wzrosła o 3,2 proc. w ujęciu rocznym, z łatwością pokonując oczekiwania rynku na poziomie 2 proc. Wzrost był głównie wspierany przez wydatki na konsumpcję, inwestycje, zapasy, eksport netto czy wydatki państwowe, które wzrosły o 3,9 procent, najwięcej od pierwszego kwartału 2016 r. Niemniej jednak wydatki na konsumpcję prywatną, które wzrosły o 1,2 proc., zmniejszyły obserwowaną w poprzednim okresie dynamikę z 2,5 proc. Z kolei w danych dotyczących eksportu netto warto zauważyć, że część jego wzrostu napędził istotny spadek importu o 3,7 procent, co stanowi największy spadek od czwartego kwartału 2012 r.

Mimo ogólnie dobrego raportu dla gospodarki bardzo mocno rozczarowały publikacje dotyczące cen. Wskaźnik przedstawiający średni wzrost cen krajowych dóbr konsumpcyjnych z wyłączeniem cen żywności i energii (PCE core) wzrósł jedynie o 1,3 proc., co jest najniższą dynamiką od grudnia 2017 r. Z kolei indeks cen wydatków konsumpcyjnych wzrósł jedynie o 0,6 proc., czyli najmniej od czerwca 2017 r.

Brak istotnego wzrostu cen może spowodować, że FED nie będzie spieszyć się z decyzją w sprawie podwyżki stóp procentowych. Bez inflacji Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych nie ma powodów do tego, aby dalej zacieśniać politykę monetarną, stąd może też wynikać reakcja amerykańskiej waluty. Dolar z nawiązką już oddał to, co zyskał chwilę po publikacji, a na rynku może dojść do realizacji zysków z pozycji długich w amerykańskiej walucie.

Notowania EUR/USD

Notowania EUR/USD, H1 po publikacji danych z USA. Źródło: platforma Conotoxia.

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

25 kwi 2019 15:38

Złoto najtańsze od końca 2018 roku

25 kwi 2019 13:22

Dolar silny słabością pozostałych walut

25 kwi 2019 9:34

Dolar kanadyjski najtańszy od początku roku

24 kwi 2019 16:25

EUR/USD blisko dwuletnich dołków

24 kwi 2019 10:07

Szanse na cięcie stóp procentowych w Australii są coraz większe

24 kwi 2019 2:48

Przekonanie o wzroście wartości funta największe od czerwca

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.