Dolar silny słabością pozostałych walut

25.04.2019 13:22|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Indeks dolara amerykańskiego wyznaczył nowe tegoroczne szczyty i w rezultacie osiągnął najwyższy poziom od połowy 2017 roku. Tak istotne umocnienie amerykańskiej waluty może nie być konsekwencją siły dolara, bardziej konsekwencją słabości pozostałych walut wchodzących w skład dolarowego koszyka.

Największy udział w indeksie dolara ma euro, które osłabiło się ze względu na kiepskie dane makroekonomiczne ze strefy euro, a zwłaszcza z Niemiec, które są największą gospodarką w Europie. Większe od oczekiwań spowolnienie gospodarcze oraz cięcie prognoz dla takich wskaźników, jak PKB czy inflacja, powoduje, że również uczestnicy rynku mogą odsuwać w czasie oczekiwania odnoszące się do najbliższej podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Co więcej, mogą nasilać się oczekiwania powrotu gołębiej polityki banku centralnego, a to może wywierać presję na wspólną walutę.

Oprócz euro słaby pozostaje funt brytyjski, ze względu na brak wyraźnych działań prowadzących w stronę uporządkowanego brexitu. Dodatkowo większe spowolnienie w strefie euro również nie jest korzystne dla Wielkiej Brytanii, i to bez względu na kształt brexitu.

Warto zwrócić uwagę na kolejne banki centralne, które nie widzą potrzeby podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie. Doprowadziło to do osłabienia dolara kanadyjskiego czy korony szwedzkiej. Zarówno Bank Kanady, jak i Riksbank odsunęły w czasie oczekiwania odnośnie do podwyżek stóp procentowych głównie ze względu na wzrost gospodarczy oraz brak istotnej presji inflacyjnej.

To wszystko może powodować, że amerykański dolar jest silny słabością pozostałych walut. Jeśli spojrzymy na pozycjonowanie funduszy lewarowanych na kontrakcie na indeks USD, to zauważymy, że tutaj od początku roku pozycje długie netto funduszy lewarowanych (spekulantów) w zasadzie spadają, a nie rosną.

Pozycje długie netto

Pozycje długie netto funduszy lewarowanych i indeks USD. Źródło: tradingster.

Może to oznaczać, że chętnych do kupna samego dolara nie jest tak wielu, jak chętnych do sprzedaży pozostałych walut, a tego typu dywergencje są warte dalszego obserwowania.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

25 kwi 2019 9:34

Dolar kanadyjski najtańszy od początku roku

24 kwi 2019 16:25

EUR/USD blisko dwuletnich dołków

24 kwi 2019 10:07

Szanse na cięcie stóp procentowych w Australii są coraz większe

24 kwi 2019 2:48

Przekonanie o wzroście wartości funta największe od czerwca

23 kwi 2019 14:38

Frank szwajcarski coraz mocniej traci na wartości

23 kwi 2019 10:34

Ropa naftowa najdroższa od października. Koniec importu ropy z Iranu

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.