Głównym czynnikiem wpływającym na kurs funta brytyjskiego już od długiego czasu jest brexit. Dokładniej to, czy Wielkiej Brytanii uda się uniknąć twardego brexitu, czy uda się dotrzymać nowego terminu wyjścia z Unii Europejskiej i czy w końcu plan premier Theresy May uzyska poparcie lub dojdzie do ponadpartyjnego porozumienia.
Scenariuszy i opcji wciąż jest bardzo wiele, podobnie jak i niewiadomych, niemniej jednak przekonanie o tym, że funt koniec końców zyska na wartości, wzrosło do najwyższego poziomu od czerwca ub.r. – wynika z danych komisji CFTC w ramach raportu COT.
Pozycje długie netto w tygodniu zakończonym 16 kwietnia wzrosły do poziomu 18 411 kontraktów. Oznacza to, że o tyle więcej w grupie funduszy lewarowanych (spekulantów) jest pozycji długich niż krótkich. Ostatni raz taką przewagę pozycji długich nad krótkimi obserwowaliśmy w wakacje ub.r.
Pozycje długie netto w grupie funduszy lewarowanych i kurs GBP/USD. Źródło: tradingster.com
Z powyższego wykresu dość jasno wynika, że coraz mniej funduszy utrzymywało pozycje krótkie, a z kolei sentyment może kierować się w stronę aprecjacji funta. Z perspektywy brexitu do wzrostu notowań GBP/USD mogłoby przyczynić się ponadpartyjne porozumienie, przegłosowanie planu premier Theresy May lub np. powtórka referendum. Można zatem domniemywać, że scenariusz z twardym brexitem jest relatywnie mało prawdopodobny – na to wskazuje pozycjonowanie na kontraktach terminowych.
Wykres GBP/USD, D1. Źródło: platforma Conotoxia.
Tymczasem z perspektywy samego wykresu pary GBP/USD notowania pokonały już kluczowe wsparcie w rejonie 1,2980, które było wielokrotnie bronione przez rynek. W rezultacie, aby doszło do zakładanego przez opisywane wyżej fundusze realizacji scenariusza wzrostowego, kurs musiałby wrócić nad 1,2980 oraz pokonać górne ograniczenie w kanale spadkowym.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.