Przekonanie o wzroście wartości funta największe od czerwca

24.04.2019 02:48|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Głównym czynnikiem wpływającym na kurs funta brytyjskiego już od długiego czasu jest brexit. Dokładniej to, czy Wielkiej Brytanii uda się uniknąć twardego brexitu, czy uda się dotrzymać nowego terminu wyjścia z Unii Europejskiej i czy w końcu plan premier Theresy May uzyska poparcie lub dojdzie do ponadpartyjnego porozumienia.

Scenariuszy i opcji wciąż jest bardzo wiele, podobnie jak i niewiadomych, niemniej jednak przekonanie o tym, że funt koniec końców zyska na wartości, wzrosło do najwyższego poziomu od czerwca ub.r. – wynika z danych komisji CFTC w ramach raportu COT.

Pozycje długie netto w tygodniu zakończonym 16 kwietnia wzrosły do poziomu 18 411 kontraktów. Oznacza to, że o tyle więcej w grupie funduszy lewarowanych (spekulantów) jest pozycji długich niż krótkich. Ostatni raz taką przewagę pozycji długich nad krótkimi obserwowaliśmy w wakacje ub.r.

Pozycje długie netto

Pozycje długie netto w grupie funduszy lewarowanych i kurs GBP/USD. Źródło: tradingster.com

Z powyższego wykresu dość jasno wynika, że coraz mniej funduszy utrzymywało pozycje krótkie, a z kolei sentyment może kierować się w stronę aprecjacji funta. Z perspektywy brexitu do wzrostu notowań GBP/USD mogłoby przyczynić się ponadpartyjne porozumienie, przegłosowanie planu premier Theresy May lub np. powtórka referendum. Można zatem domniemywać, że scenariusz z twardym brexitem jest relatywnie mało prawdopodobny – na to wskazuje pozycjonowanie na kontraktach terminowych.

Wykres_GBP_USD

Wykres GBP/USD, D1. Źródło: platforma Conotoxia.

Tymczasem z perspektywy samego wykresu pary GBP/USD notowania pokonały już kluczowe wsparcie w rejonie 1,2980, które było wielokrotnie bronione przez rynek. W rezultacie, aby doszło do zakładanego przez opisywane wyżej fundusze realizacji scenariusza wzrostowego, kurs musiałby wrócić nad 1,2980 oraz pokonać górne ograniczenie w kanale spadkowym.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

23 kwi 2019 14:38

Frank szwajcarski coraz mocniej traci na wartości

23 kwi 2019 10:34

Ropa naftowa najdroższa od października. Koniec importu ropy z Iranu

19 kwi 2019 12:58

Hossa w USA z rekordowym poziomem NASDAQ 100

19 kwi 2019 1:08

Goldman Sachs stawia na AUD ze względu na poprawę w Chinach

19 kwi 2019 1:04

Inflacja w Kanadzie zaskoczyła. CAD zdecydowanie mocniejszy

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.