Cena baryłki ropy WTI przekroczyła na początku tygodnia poziom 66 USD, a Brent pokonała 73 USD. Oznacza to, że cena ropy wspięła się do poziomów nieobserwowanych od października ub. r. ze względu na zapowiadany przez prezydenta USA Donalda Trumpa koniec importu ropy naftowej z Iranu.
Pod koniec ub. r. mimo wprowadzenia sankcji na Iran ze strony USA, osiem krajów otrzymało od USA pozwolenie na import ropy z Iranu, aby w międzyczasie znaleźć alternatywne źródło do zakupu surowca. Tymi krajami są: Chiny, Japonia, Korea Południowa, Tajwan, Indie, Turcja, Włochy i Grecja. Jedynie Tajwan, Grecja i Włochy zaprzestały już importu irańskiej ropy. Pozostałe kraje mają czas do 2 maja. Jeśli nie zrezygnują, czekają je z kolei sankcje ze strony Stanów Zjednoczonych. Celem działań administracji Trumpa jest odcięcie Iranu od źródeł finansowania kraju.
Iran nie pozostaje bierny i w reakcji zapowiada, że może zamknąć cieśninę Ormuz. Znajduje się ona między Iranem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i ma kluczowe znaczenie dla transportu ropy. Przepływające przez cieśninę tankowce odpowiadają za prawie połowę całego transportu ropy drogą morską na świecie. Stąd jakakolwiek blokada i problemy z transportem mogłyby zachwiać podażą surowca na świecie. To z kolei może windować ceny.
Wykres ceny baryłki ropy WTI. Źródło: Platforma Conotoxia.
Od początku roku baryłka WTI podrożała o ponad 45 proc., co czyni ropę najlepiej radzącym sobie surowcem w tym roku. Silny trend wzrostowy, występujący po znacznej korekcie spadkowej z ostatniego kwartału roku ubiegłego, może wskazywać na duży popyt. Cały ruch wzrostowy odbywa się w kanale trendowym, którego dolne i górne ograniczenie może wyznaczać lokalne miejsca oporu oraz wsparcia. Dodatkowo potencjalnymi barierami mogą być wyrysowane zniesienia Fibonacciego.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.