Rekordowo niski poziom stóp procentowych w strefie euro przez dłuższy czas?

26.04.2019 09:40|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Europejski Bank Centralny przez długi czas bagatelizował nadchodzące spowolnienie gospodarcze, twierdząc, że będzie krótkotrwałe i płytkie. W rezultacie takiego podejście Europejski Bank Centralny zdążył już zakończyć program QE, a także zapowiedzieć, że pierwsza podwyżka stóp procentowych może mieć miejsce pod koniec wakacji tego roku.

Rzeczywistość okazała się jednak bardziej pesymistyczna, niż zakładał EBC, a spowolnienie jest głębsze i trwa już dłużej, niż pierwotnie myślano. W konsekwencji słabnących danych makroekonomicznych ze strefy euro i Niemiec obniżane są systematycznie prognozy gospodarcze. To powoduje, że EBC może ponownie zrewidować swój pogląd dotyczący tego, kiedy stopy procentowe mogą zostać podwyższone. Ostatnio nowym terminem ogłoszonym przez bank centralny jest ewentualnie początek przyszłego roku, ale już pojawiają się głosy, że podwyżka stóp procentowych może mieć miejsce znacznie później.

Olli Rehn, szef Banku Finlandii zasiadający w Radzie Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, przekazał, że część członków Rady uważa za zasadne utrzymanie stóp procentowych na obecnym niskim poziomie w przyszłym roku. Olli Rehn dodał, że po tym, jak EBC zdecydował o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie do końca 2019 roku, niektórzy z członków Rady uważali, że niskie stopy procentowe mogą nawet trwać dłużej.

– W tej chwili najważniejsze pytanie brzmi, czy europejska gospodarka przeżywa krótką i tymczasową fazę wolniejszego wzrostu, która wkrótce będzie napędzana przez ożywienie w globalnej gospodarce, czy też uda się na dłuższą fazę powolnego wzrostu, co wymagałoby wyraźnie bardziej przychylnej polityki gospodarczej? Na posiedzeniu EBC na Litwie 5 czerwca będziemy wiedzieć trochę więcej o tym, czy niepewność zaczęła się nasilać lub łagodzić i jesteśmy gotowi podjąć niezbędne decyzje – dodał Rehn.

EBC w przeciwieństwie do amerykańskiego FED ma ten problem, że w międzyczasie nie zdążył znormalizować polityki monetarnej i podnieść stóp procentowych, aby na etapie spowolnienia gospodarczego móc je obniżać. Taką możliwość ma FED, a EBC musi zastanowić się, co robić dalej w przypadku czarnego scenariusza.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

26 kwi 2019 3:47

Dolar pod presją mimo lepszych danych o PKB Stanów Zjednoczonych

25 kwi 2019 15:38

Złoto najtańsze od końca 2018 roku

25 kwi 2019 13:22

Dolar silny słabością pozostałych walut

25 kwi 2019 9:34

Dolar kanadyjski najtańszy od początku roku

24 kwi 2019 16:25

EUR/USD blisko dwuletnich dołków

24 kwi 2019 10:07

Szanse na cięcie stóp procentowych w Australii są coraz większe

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.