Od początku 2019 roku euro straciło do amerykańskiego dolara 2,5 proc. Wspólna waluta jest zatem drugą wśród najsłabszych walut w tym roku. Pierwszą jest frank szwajcarski ze stratą do dolara na poziomie ponad 3,5 proc. Ub.r. wcale nie był lepszy – euro straciło na wartości ponad 7,6 proc.
W tym czasie na rynku kontraktów terminowych narastał niedźwiedzi sentyment do euro – jak wynika z danych komisji CFTC publikowanych w raporcie COT. Inwestorzy niekomercyjni (spekulanci) zwiększyli swoje zaangażowanie w pozycje krótkie na euro do poziomu 253 749 kontraktów. Jest to największa liczba pozycji krótkich od listopada 2016 r.
Pozycje krótkie inwestorów niekomercyjnych na euro. Źródło: tradingster.
Jak łatwo zauważyć, poziom wyprzedania kontraktów na euro jest już dość wysoki. Wcześniej podobnie silne zaangażowanie na spadek wartości wspólnej waluty obserwowaliśmy w latach 2015 i 2016. W jednym i drugim roku doprowadziło to do redukcji spadkowych oczekiwań. Oczywiście historia może, ale nie musi się powtórzyć, niemniej jednak zbliżyliśmy się do miejsca wartego dalszej obserwacji.
Wykres EUR/USD, W1. Źródło: platforma Conotoxia.
Wciąż bazowy jest scenariusz z klinem zniżkującym, jako klinem kończącym. Formacja ta może wpisywać się w znaczące wyprzedawanie na tym rynku. Potwierdzeniem zmiany sentymentu byłoby jednak dopiero pokonanie linii poprowadzonej po szczytach, która obecnie przebiega w rejonie 1,1250.
Teoretycznie zatem przestrzeń do dalszego osłabienia euro w relacji do dolara jest już mocno ograniczona. Brakuje jeszcze tylko czynnika, który mógłby doprowadzić do tzw. short squeeze’u, czyli do szybkiego zamykania bardzo rozbudowanych pozycji krótkich, co mogłoby w późniejszym terminie wspierać euro.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.