Ropa naftowa była jedną z lepszych inwestycji od początku roku, w pewnym momencie drożejąc o ponad 40 proc. Do wzrostów cen surowca przyczyniła się głównie redukcja wydobycia ze strony Arabii Saudyjskiej oraz krajów OPEC, jak i Rosji, która zadeklarowała, że wkrótce jej wydobycie będzie na zadeklarowanym wcześniej poziomie. Do tego doszedł temat zakazu importu irańskiej ropy oraz w odwecie możliwość blokady cieśniny Ormuz.
Rosnące ceny ropy naftowej nie podobały się prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Ich wzrost sprawia, że realnie Amerykanie mają mniej pieniędzy w portfelu, ponieważ muszą więcej wydawać na droższe paliwo. Stąd dwukrotnie już Donald Trump próbował interweniować słownie, aby obniżyć ceny ropy. Głównym celem był nacisk na Arabię Saudyjską, sojusznika Stanów Zjednoczonych, aby ta odkręciła kurek z ropą. Za każdym razem prowadziło to do chwilowego spadku ceny ropy, a następnie obserwowaliśmy kolejne tegoroczne szczyty.
Niemniej jednak Trump zabrał głos po raz kolejny, po czym notowania ropy zanurkowały najmocniej od dwóch miesięcy. Rozmawiając z reporterami, prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział, że osobiście naciskał na OPEC, aby obniżył ceny ropy naftowej. Trump dodał, że rozmawiał z Arabią Saudyjską i innymi krajami odnośnie do zwiększenia podaży ropy. Wszyscy mieli się zgodzić, co pociągnęło za sobą spadek cen ropy.
Wykresy notowań ropy WTI, W1. Źródło: platforma Conotoxia.
W rezultacie na wykresie notowań ropy WTI obserwujemy bardzo silny zwrot, który może prowadzić do pokonania dolnego ograniczenia w kanale wzrostowym. Jego pokonanie mogłoby zakończyć obecny rynek byka, który trwa od końca ubiegłego roku. Tymczasem najbliższe miejsca wsparcia dla potencjalnej korekty mogą znajdować się przy zniesieniach Fibonacciego. Główne z nich to 23,6 oraz 38,2 proc. wypadające odpowiednio przy poziomach 60,85 USD oraz 57,37 USD.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.