Bank Norwegii na ścieżce podwyżek stóp procentowych

09.05.2019 11:48|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Bank Centralny Norwegii (Norges Bank) po zakończonym dziś posiedzeniu w sprawie polityki monetarnej pozostawił główną stopą procentową na niezmienionym poziomie 1 proc. Była to decyzja zgodna z oczekiwania rynku. Jednak ważniejszy od samej decyzji miał być komunikat Norges Banku.

Norweski bank centralny od drugiej połowy ub.r. systematycznie podnosi główną stopę procentową z poziomu 0,5 do 1 proc. po tym, jak od 2014 r. ściął oprocentowanie z poziomu 1,5 do 0,5 proc. w 2018 r. W zasadzie od końca ub.r. przez początek 2019 r. Norges Bank wydawał się jedynym bankiem centralnym na świecie, z grona krajów rozwiniętych, który będzie w stanie podnosić stopy procentowe, gdy pozostałe banki będą raczej rozważać luzowanie monetarne. Podejście to zostało również i dziś potwierdzone.

Według banku centralnego wykorzystanie mocy w norweskiej gospodarce było nieco powyżej normalnego poziomu, a inflacja bazowa była nieco wyższa niż cel inflacyjny 2 proc. Decydenci nadal oczekują wzrostu stóp procentowych w ciągu najbliższego półrocza pomimo niepewności dotyczącej globalnych zmian. Prezes Norges Bank Oystein Olsen w tekście przemówienia na przesłuchaniu przed Stałym Komitetem ds. Finansów i Spraw Gospodarczych powiedział, że „plan polega na stopniowym przechodzeniu do bardziej normalnego poziomu stóp procentowych”.

Niewykluczone więc, że już w czerwcu moglibyśmy zobaczyć kolejną podwyżkę stóp procentowych do poziomu 1,25 proc., a możliwe, że następna pojawi się jeszcze w grudniu. Wszystko będzie nadal zależeć od globalnej sytuacji, cen ropy, a także notowań norweskiej waluty, której relatywna słabość również wpływa na import inflacji.

Wykres EUR/NOK

Wykres EUR/NOK, D1. Platforma Conotoxia.

Notowania pary EUR/NOK powróciły do wcześniejszego istotnego miejsca oporu, które zostało wyznaczone przez rejon 9,83-9,88. Jeśli strefa ta zostanie obroniona, to mogą wzrosnąć szanse na umocnienie NOK ze względu na rozbieżność w prowadzonej polityce monetarnej między Bankiem Norwegii a Europejskim Bank Centralnym.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

9 maj 2019 8:58

S&P 500 — wybicie dołem z formacji klina kończącego

30 kwi 2019 16:08

S&P 500 – problemy z kontynuacją hossy

30 kwi 2019 9:59

Byczy sentyment do funta brytyjskiego ponownie się zwiększył

29 kwi 2019 15:13

Kolejne dane ze strefy euro rozczarowały

29 kwi 2019 10:35

Euro – najbardziej niedźwiedzi sentyment od końca 2016 roku

29 kwi 2019 2:30

Największy spadek cen ropy od dwóch miesięcy

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.