Złoto często jest traktowane przez inwestorów jako tzw. bezpieczna przystań, czyli kruszec cieszący się zainteresowaniem, gdy na świecie zwiększa się niepokój. Mimo upływu lat i coraz większej ilości instrumentów finansowych tradycyjne złoto wcale nie odeszło do lamusa i nadal liczy się na rynkach.
Od początku tego tygodnia wzrosła awersja do ryzyka ze względu na możliwość eskalacji wojny handlowej USA i Chin, czyli zwiększenia wartości ceł ze strony Stanów Zjednoczonych na chińskie produkty. Gdyby tak się stało, a może to nastąpić już w piątek, to prawdopodobnie Chiny odwdzięczą się tym samym i konflikt będzie narastać. To inwestorom, zwłaszcza na rynku akcji, się nie podoba. Indeksy giełdowe zanurkowały i umocnił się japoński jen, który jest także uznawany za tzw. bezpieczną przystań wśród walut. Złoto w kontekście wzrostu ryzyka też może wydawać się dość atrakcyjne.
Opisywany metal zwrócił na siebie uwagę już kilka tygodni temu, gdy podczas fali umocnienia amerykańskiej waluty, w której złoto jest rozliczane na rynku, cena kruszcu nie spadła, ale wręcz wzrosła. Może oznaczać to tylko jedno, że złoto drożeje, ponieważ pojawił się na nie silny popyt. Był on na tyle duży, że mimo umocnienia USD, kontrakt na uncję złota piął się w górę. To może świadczyć o większym zainteresowaniu.
Według wykresu cena złota mogła zakończyć pełną korektę prostą ABC, gdzie fala C zatrzymała się na ekspansji 61,8 proc. fali A. Jest to istotny poziom wsparcia. Co więcej, w tym rejonie pojawiła się formacja podwójnego dna, która jest prowzrostową strukturą.
Wykres ceny złota. Źródło: platforma Conotoxia.
Niemniej jednak, aby mógł rozpocząć się tutaj kolejny trend wzrostowy, rynek musiałby pokonać górne ograniczenie w kanale spadkowym. Dopiero wtedy mogłyby wzrosnąć szanse na ruch w stronę wierzchołka fali B lub w stronę tegorocznego szczytu.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.