Rynek walutowy relatywnie łagodnie przyjął informacje dotyczące nałożenia przez Stany Zjednoczone na chińskie produkty wyższych ceł. Było to wydarzenie istotne dla rynku akcji, natomiast na rynku Forex mocniej zareagowały jedynie japoński jen czy dolar australijski ze względu na ścisłe powiązania handlowe z Chinami.
Działania USA mogą dalej eskalować, padła już bowiem zapowiedź możliwości wprowadzenia ceł na wszystkie chińskie produkty. Pekin ma miesiąc na dostarczenie nowej umowy handlowej. W przeciwnym razie konflikt może narastać. Negocjacje przedstawicieli USA i Chin to zatem jedno z kluczowych wydarzeń, ale nie jedyne w tym interesująco zapowiadającym się tygodniu.
We wtorek poznamy dane o inflacji z Niemiec, która miała wzrosnąć w kwietniu do 2 proc. Na uwagę zasługują też dane inflacyjne ze Szwecji – publikacja o godz. 9:30. To właśnie korona szwedzka czy norweska w ostatnim czasie reagowały na publikacje makroekonomiczne w sposób bardziej dynamiczny i zdecydowany. Wtorek przyniesie również istotne publikacje z Wielkiej Brytanii, gdzie temat brexitu na tę chwilę ucichł. O godzinie 10:00 zostaną opublikowane dane dotyczące rynku pracy na Wyspach Brytyjskich, w tym te dotyczące stopy bezrobocia czy wzrostu dynamiki wynagrodzeń.
Środa to z kolei decyzja i konferencja Rady Polityki Pieniężnej. Wydaje się, że część członków Rady, obawiając się wzrostu inflacji, może zacząć sygnalizować możliwość działania wcześniej, niż zapowiadał prezes Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński utrzymywał cały czas, że mało prawdopodobne jest, aby do końca kadencji stopy procentowe zostały podwyższone. Poprzednie dane o inflacji i wysokie szacunki kolejnych odczytów mogą być pretekstem do otwarcia nowej dyskusji na temat porzucenia rekordowo niskich stóp procentowych. Środa to również dzień, kiedy poznamy dane o PKB i inflacji z Polski.
Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, to w środę poznamy publikację dotyczącą sprzedaży detalicznej. To mogą być jedne z najciekawszych danych z amerykańskiej gospodarki w tym tygodniu. Oczekiwania rynku zakładają, że w kwietniu sprzedaż wzrosła w relacji do marca o 0,7 proc.
W czwartek o godz. 3:30 poznamy dane z rynku pracy w Australii. Od dłuższego już czasu sytuacja jest tam bardzo dobra, a ew. pogorszenie mogłoby wpłynąć na działania RBA, od którego już i tak rynek oczekuje cięcia stóp procentowych. Piątek z kolei przyniesienie m.in. publikację inflacji ze strefy euro, która może ledwo przekroczyć 1,5 proc. w ujęciu rocznym.
Kalendarz makroekonomiczny jest zatem bogaty w publikacje dla różnych gospodarek, co może spowodować nieznaczny wzrost zmienności na głównych parach walutowych.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.