Dolar australijski długo nie utrzymywał się na wyższych poziomach, na które zawędrował w poniedziałek ze względu na utrzymanie władzy przez obecnego premiera i zagwarantowanie Liberalno-Narodowej koalicji ponownie większości miejsc i sprawowanie rządów. Niemniej jednak inwestorzy wyczekiwali jeszcze na dzisiejsze wystąpienia szefa Banku Australii z nadzieją na określenie dalszych losów polityki monetarnej.
Rynek się nie zawiódł, Philip Lowe dość jasno określił jego oczekiwania odnośnie do najbliższej decyzji RBA, która zostanie podjęta już w 4 czerwca. Co więcej, chwilę wcześniej poznaliśmy odczyt protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Australii, na którym stwierdzono, że obniżka stóp byłaby prawdopodobnie odpowiednia, gdyby nie nastąpiła dalsza poprawa na rynku pracy. Jak wiemy, ostatnio stopa bezrobocia wzrosła do 5,2 proc., co jest najwyższym poziomem od 8 miesięcy. Tymczasem Philip Lowe zapowiedział, że rozważy obniżenie stóp procentowych na spotkaniu w przyszłym miesiącu, aby zwiększyć zatrudnienie. Jego zdaniem ostatnie dane sugerują, że rynek pracy raczej się nie poprawi. Stąd może wynikać konieczność cięcia stóp procentowych już na początku przyszłego miesiąca.
Wydaje się jednak, że decyzja w czerwcu, jeśli taka zapadnie, nie będzie jedyną w najbliższym czasie. W opinii instytucji finansowych, jak RBC (Royal Bank of Canada) czy CBA (Commonwealth Bank), jest szansa na dalsze łagodzenie polityki monetarnej. Mowa zatem o kolejnym cięciu stóp procentowych już sierpniu.
W reakcji na protokół z majowego posiedzenia RBA oraz na słowa szefa Banku Australii dziś dolar australijski traci najwięcej z głównych walut świata notowanych względem dolara amerykańskiego. Kurs AUD/USD osuwa się ok. 0,5 proc. i zakrywa całą weekendową lukę hossy.
Wykres AUD/USD, W1. Źródło: platforma Conotoxia.
Z perspektywy wykresu, po wybiciu dołem z formacji trójkąta, która to jest formacją kontynuacji trendu, rynek może kierować się do modelowego zasięgu, który znajduje się w rejonie 0,6774. Z kolei najbliższym oporem może być podstawa formacji trójkąta w okolicach 0,7040.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.