Funt brytyjski najtańszy od czterech miesięcy

21.05.2019 02:50|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kurs pary GBP/USD spadł dziś poniżej poziomu 1,2700, co oznacza, że funt brytyjski potaniał w relacji do amerykańskiego dolara do najniższego poziomu od połowy stycznia. Tak systematycznej deprecjacji nie obserwowaliśmy na tym rynku od wielu miesięcy. Funt traci dziś dziewiąty dzień z rzędu.

Łączna skala spadku pary GBP/USD wyniosła już ponad 470 pipsów i być może to jeszcze nie koniec wyprzedaży funta brytyjskiego. Dzisiejszy spadek kursu poniżej 1,27 może być konsekwencją braku porozumienia w międzypartyjnych rozmowach w sprawie brexitu konserwatystów z laburzystami. Co więcej, z dużym prawdopodobieństwem umowa rozstania Wielkiej Brytanii z Unią Europejską zaproponowana przez premiera Theresę May na początku czerwca może zostać odrzucona przez posłów już po raz czwarty. Dodatkowo toczy się gra o fotel premiera Wielkiej Brytanii. Gdyby doszło do odsunięcia Theresy May od władzy ze względu nie niezdolność przeprowadzenia procesu brexitu i brak umiejętności zjednoczenia parlamentarzystów w tak ważnej dla całego narodu sprawie, to jej następcą może zostać Boris Johnson. Ten sam, który nakłaniał Brytyjczyków do głosowania za brexitem.

Wydaje się, że taka zmiana na fotelu premiera mogłaby jeszcze bardziej ciążyć brytyjskiej walucie, ze względu na możliwość wzrostu szans na tzw. twardy brexit. Z wykresów GBP/USD oraz EUR/GBP widać, że dalsza przestrzeń do osłabienia funta została otwarta.

Wykres EUR/GBP

Wykres EUR/GBP, D1. Źródło: platforma Conotoxia

Notowania EUR/GBP pną się w górę 12. dzień z rzędu po wcześniejszym zarysowaniu formacji podwójnego dna. Modelowy zasięg dla tej struktury może wypadać w rejonie 0,8866. Dalszy możliwy opór to dopiero okolice szczytu z grudnia. Okolice 0,8680 mogą być traktowane jako najbliższe wsparcie na tym rynku.

Wykres GBP/USD

Wykres GBP/USD, D1. Źródło: platforma Conotoxia

Tymczasem na wykresie dziennym GBP/USD obserwujemy wybicie dołem z kanału spadkowego, co może tylko potwierdzać siłę podaży. Z kolei wcześniej notowania pokonały linię szyi w potencjalnej formacji głowy z ramionami, której zasięg otwiera drogę nawet do tegorocznych minimów.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

20 maj 2019 9:21

Dolar australijski zyskał najwięcej od stycznia

20 maj 2019 5:28

Początek tygodnia pod znakiem pogorszenia sentymentu

17 maj 2019 15:43

Kluczowe wydarzenia przyszłego tygodnia

17 maj 2019 13:33

Frank szwajcarski najdroższy od początku kwietnia

17 maj 2019 9:25

Zmienność na rynku walut nadal pozostaje relatywnie niska

16 maj 2019 9:25

Australia – prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych wzrosło po publikacji danych z rynku pracy

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.