Dolar australijski zyskał najwięcej od stycznia

20.05.2019 09:21|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dolar australijski systematycznie tracił na wartości od połowy kwietnia, kiedy to za AUD należało zapłacić 0,72 USD. Na taki stan rzeczy głównie mogła wpływać pogarszająca się sytuacja gospodarcza w Australii, w tym przede wszystkim spadek cen nieruchomości, który pociągnął za sobą gorsze nastroje konsumentów i obniżył perspektywy dla wzrostu konsumpcji.

Do tego w ostatnim czasie doszedł wzrost stopy bezrobocia do najwyższego poziomu od 8 miesięcy, co w pewnym stopniu, zdaniem rynku, przypieczętowało cięcie stóp procentowych przez bank centralny Australii (RBA) już w te wakacje. Kolejnym ryzykiem dla AUD były wybory parlamentarne, gdzie jak widzimy po dzisiejszej reakcji rynku, znaczna część jego uczestników oczekiwała zmiany władzy. Przy spowolnieniu w gospodarce czy eskalacji wojny handlowej wszelkie zmiany w polityce dodają tylko niepewności, a pożądana staje się stabilizacja polityczna w kraju.

Centroprawicowy rząd premiera Australii Scotta Morrisona poprowadzi większość parlamentarną, a jego Liberalno-Narodowa koalicja zapewni sobie 77 miejsc w 151-osobowej niższej izbie. Widać zatem dość wyraźnie, jak niewielką przewagą obecny rząd zagwarantował sobie dalszą kontrolę nad prowadzoną polityką w Australii. W rezultacie notowania pary AUD/USD zwyżkowały o ok. 1 proc., co jest największym jednodniowym wzrostem od stycznia tego roku. Według traderów cytowanych przez agencję Bloomberg miało dojść do szybkiego zamykania pozycji krótkich na AUD/USD (short squeeze) oraz zagraniczne fundusze w konsekwencji wyniku wyborów miały zacząć kupować australijskie aktywa, w tym walutę.

Aktualnie rynek wycenia szanse na cięcie stóp procentowych przez RBA w czerwcu na 57 proc. Z kolei prawdopodobieństwo cięcia w sierpniu wyniosło 45 proc. Najbliższa decyzja banku centralnego już 4 czerwca.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

20 maj 2019 5:28

Początek tygodnia pod znakiem pogorszenia sentymentu

17 maj 2019 15:43

Kluczowe wydarzenia przyszłego tygodnia

17 maj 2019 13:33

Frank szwajcarski najdroższy od początku kwietnia

17 maj 2019 9:25

Zmienność na rynku walut nadal pozostaje relatywnie niska

16 maj 2019 9:25

Australia – prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych wzrosło po publikacji danych z rynku pracy

16 maj 2019 4:23

Ropa odrabia straty. Zyskuje trzeci dzień z rzędu

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.