Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 2-5.01.2022

05.01.2023 16:04|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Chciałoby się powiedzieć: “nowy rok, nowy ja”, ale na początku 2023 utrzymują się problemy znane z 2022 r. Nadal mamy do czynienia z wysoką inflacją, wysokimi stopami procentowymi, a wiele wiele sektorów gospodarki zmaga się z kryzysem. Czy możemy się spodziewać zmiany tych trendów w najbliższym czasie?

Dane makroekonomiczne

W poniedziałek po Nowym Roku większość giełd jeszcze nie działała, poznaliśmy jednak dwa ważne odczyty. Wskaźnik nastrojów wśród przedsiębiorstw przemysłowych PMI dla Niemiec wyniósł 47,1 pkt. Okazał się wprawdzie nieco gorszy od przewidywań analityków, ale jednocześnie czwarty miesiąc z rzędu utrzymał tendencję zwyżkową. Ten sam wskaźnik dla Chin wyniósł 49 pkt (oczekiwano 48,8 pkt), utrzymując poziom z kilku minionych miesięcy. Dla odmiany akcje akcje chińskich spółek wydają się przebijać wszystkie inne światowe rynki. Kurs funduszu iShares MSCI China ETF (MCHI) wzrósł od swoich minimów o ponad 49 proc., co mogło zostać podyktowane wyceną przez inwestorów odejścia od polityki “zero-COVID” przez rząd chiński.

Źródło: Conotoxia MT5, MCHI, Weekly

Wtorek pokazał nam nastroje wśród przedsiębiorstw przemysłowych w Wielkiej Brytanii. Wskaźnik PMI wyniósł 45,3 pkt (oczekiwano 44,7 pkt) i jest gorszy względem ostatniego odczytu. Wydaje się, że nastroje dla byłego imperium brytyjskiego nie są tak optymistyczne, a osłabiający się funt szterling może być tego potwierdzeniem. Tego samego dnia dowiedzieliśmy się, że bezrobocie w Niemczech zamiast rosnąć o ok. 15 tys. osób, jak się spodziewali analitycy, zaczęło spadać o 13 tys. Był to pierwszy spadek miesiąc do miesiąca od czerwca 2022 r. Optymizmem powiało także ze strony inflacyjnej. Dynamika cen CPI w Niemczech spadła już trzeci miesiąc z rzędu, do poziomu 8,6 proc. r/r. (oczekiwano 9,1 proc. r/r.). Reakcję na te dane mogliśmy zobaczyć w największym indeksie niemieckim DAX (DE40), który od poniedziałku rośnie o ponad 4 proc. 

Źródło: Conotoxia Mt5, DE40, Daily

W środę ujrzeliśmy kolejny odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu, tym razem dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Osiągnął on wartość 48,4 pkt (oczekiwano 48,5 pkt), kontynuując trend spadkowy zapoczątkowany w styczniu 2022 roku. Kluczowy tego dnia wydawał się jednak raport z posiedzenia FOMC. Podkreślono na nim następujące zdania: “Restrykcyjne nastawienie polityki będzie musiało być utrzymane do czasu, gdy napływające dane dadzą pewność, że inflacja znajduje się na trwałej ścieżce spadkowej do poziomu 2 procent, co prawdopodobnie zajmie trochę czasu. Wobec utrzymującego się i nieakceptowalnie wysokiego poziomu inflacji kilku uczestników skomentowało, że doświadczenia historyczne przestrzegają przed przedwczesnym luzowaniem polityki pieniężnej”. Autorzy raportu zaznaczyli przy tym, że obecna trajektoria inflacji wydaje się zmierzać w oczekiwaną stronę.

W piątek poznamy jeszcze dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych wraz z odsetkiem bezrobocia, który oczekuje się, że pozostanie bez zmian na poziomie 3,7 proc. Dla gospodarek europejskich kluczowe mogą być piątkowe odczyty inflacji CPI. Konsensus analityków zakłada spadek do poziomu 9,7 proc. r/r. z 10,1 proc.

Rynek akcji

Optymizm, który pojawił się na giełdach, najmocniej wydaje się widoczny w sektorze dóbr konsumenckich. Wartość funduszu The Consumer Discretionary Select Sector SPDR® Fund (XLY), odwzorowującego notowania tej branży, wzrosła o 2,59 proc. Może to być jednak  naturalnym odreagowaniem po mocnych spadkach i pozycji jednego z outsiderów w zeszłym roku. W skład tego sektora wchodzą m.in takie firmy jak Amazon (Amazon) czy Tesla (Tesla). Akcje tego drugiego mają za sobą jeden z najgorszych roków w swojej historii.

Źródło: Conotoxia MT5, XLY, Daily

Na minus zdaje się wyrywać sektor energetyczny. Wartość funduszu Energy Select Sector SPDR Fund (XLE), który odwzorowuje jego notowania, spadła o 3,9 proc. od początku tygodnia. Spadki mogą być powiązane z drastycznymi spadkami ceny gazu ziemnego, którego cena wróciła do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie. Więcej na ten temat pisaliśmy we wtorkowym komentarzu.

Źródło: Conotoxia MT5, XNGUSD, Daily

Rynek walut i kryptowalut

Po serii najszybszych podwyżek stóp procentowych przez Fed możemy spodziewać się kolejnych ruchów podnoszących koszt pieniądza w USA. W tym tygodniu największe wzrosty były widoczne w parze dolara amerykańskiego z jenem japońskim. Kurs USD/JPY wzrósł o 1 proc. od początku tygodnia, a waluta Japonii była najsłabsza w porównaniu z głównymi walutami. Przypomnieć należy, że bank centralny Japonii jako jedyny nie podniósł jeszcze stóp procentowych. Jednak po zapowiedzi zacieśniania polityki monetarnej, możemy spodziewać się takich ruchów oraz potencjalnego umacniania się jena.

Źródło: Conotoxia MT5, USDJPY, Daily

Sytuacja może się zmienić dla pary EUR/USD, gdzie notowania spadły o 0,8 proc. Umocnienie się dolara nastąpiło zaraz po publikacji raportu Fed, czyli tzw. minutek. Zapowiedzi kolejnych podwyżek stóp procentowych oraz pozytywne podejście do obecnej ścieżki inflacji mogły zachęcić inwestorów do kupowania USD.

Na rynku kryptowalut zaobserwowano delikatne odbicie, ale nadal nie widać trendu wzrostowego. Wartość bitcoina (BTCUSD) wzrosła od początku tygodnia o 1,8 proc., a drugiej co do wielkości kryptowaluty ethereum (ETHUSD) o 4 proc. Sytuacja na rynku stablecoinów również nie wydaje się korzystna, ponieważ jak podaje profil Stablecoin Printer grudzień 2022 roku był pierwszym miesiącem, w którym nie dodano nowych stablecoinów do obiegu. To spowodowało, że kapitalizacja tego rynku spadła o 2,8% w skali miesiąca. Wydaje się, że bez rozwoju bazy cyfrowych walut do handlu trudno tu oczekiwać wyraźnych wzrostów oraz zmiany trendu.

Źródło: Conotoxia MT5, ETHUSD, Daily

Czego możemy się spodziewać w przyszłym tygodniu?

W nadchodzących dniach poznamy kluczowe dane makroekonomiczne, z tego też względu może to być wartościowy test nastrojów dla wielu rynków. W czwartek dowiemy się, jaka była inflacja bazowa oraz CPI w Stanach Zjednoczonych. Analitycy prognozują, spadek tempa wzrostu cen CPI do poziomu 6,7 proc. r/r. (poprzednio 7,1 proc. r/r.). Taki odczyt mógłby przynieść falę optymizmu. 

Wraz z końcem przyszłego tygodnia zaczynamy okres wyników za IV kwartał 2022 roku. Do kluczowych spółek, które jako pierwsze przedstawią wyniki, należą największe banki: JPMorgan (JPMorgan), Bank of America (BankofUS), BlackRock (BlackRock), czy Citigroup (Citigroup). Raport opublikuje także potentat rynku ubezpieczeniowego - UnitedHealth (UntdHealth). 

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

5 Jan 2023 10:56

Wskaźnik na giełdzie kryptowalut, który może mieć największe znaczenie. Co teraz mówi?

4 Jan 2023 13:40

Shopify wypuszcza nowy produkt i kasuje grupowe spotkania pracowników. Czy te działania dadzą szansę na odmianę sytuacji spółki?

3 Jan 2023 12:42

Ceny gazu spadają do poziomów z początku wojny na Ukrainie. Czy to możliwa okazja dla Europy?

2 Jan 2023 12:09

Czy dojdzie do przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft?

30 Dec 2022 13:06

Rynek nieruchomości w USA krwawi. Czy czeka nas powtórka z 2008 roku?

29 Dec 2022 12:22

Producenci samochodów najbardziej przecenioną branżą. Czy to może być okazja w długim terminie?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.