Wskaźnik na giełdzie kryptowalut, który może mieć największe znaczenie. Co teraz mówi?

05.01.2023 10:56|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Stablecoiny to kryptowaluty, które próbują odzwierciedlać cenę innych aktywów, np. dolara amerykańskiego, pozwalając na trzymanie środków bez konieczności wypłacania ich z cyfrowych portfeli. Wydaje się jednak, że stablecoiny stały się dla rynku kryptowalut tym samym, czym dodruk pieniądza dla rynku finansów. Według portalu Btctools całkowita kapitalizacja rynku stablecoinów spadła o 14% rok do roku, co jest pierwszym takim spadkiem od początku ich notowań. W tym samym czasie Rezerwa Federalna (Fed) ograniczyła ilość pieniądza w obiegu M2 o historyczne 0,7% rok do roku. Czy zmiana kapitalizacji rynku stablecoinów wpływa na zmiany całego rynku kryptowalut?

Czym tak naprawdę są stablecoiny?

Stablecoiny to rodzaj kryptowalut, które są zaprojektowane tak, aby ich wartość była stabilna i zbliżona do innych realnych aktywów. Często używane są jako narzędzia do przeprowadzania transakcji na rynku kryptowalut, ponieważ ich stabilna wartość może pozwalać na uniknięcie ryzyka związanego z dużymi wahaniami cen. Mogą być one również wykorzystywane jako sposób na przechowywanie kapitału, ponieważ ich wartość nie ulega znacznym zmianom w krótkim czasie.

Do maja 2022 roku, kapitalizacja stablecoinów nieustannie rosła, osiągając rekordową wartość 181 miliardów dolarów. Doszło wówczas do załamania notowań TerraUSD, czyli jednego z największych stablecoinów. Cena głównych kryptowalut natychmiast spadła. Bitcoin stracił 35% swojej wartości w ciągu tygodnia, a kapitalizacja stablecoinów spadła o 23 miliardy dolarów (spadek o ponad 12%). Od tego momentu wartość rynkowa wszystkich stablecoinów wydaje się nieustannie spadać z miesiąca na miesiąc (obecnie wynosi 2,8 proc. m/m.)

Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Weekly

Co oznacza dla rynku mniejsza ilość cyfrowych walut?

Zgodnie z profilem na Twitterze Stablecoin Printer, który śledzi ilość wygenerowanych nowych cyfrowych walut, w grudniu 2022 roku praktycznie nie wyemitowano żadnych nowych tokenów spośród 4 największych stablecoinów. Jest to pierwszy taki miesiąc w historii. Zmniejszająca się baza wirtualnych pieniędzy w systemie może oznaczać to samo, co dodruk pieniądza przez bank centralny dla systemu finansowego. Brak nowej gotówki do wydania może prowadzić do braku czegoś, co można wydać na nowe inwestycje. Może to prowadzić do znacznego osłabienia rynku. 

Pierwszą oznaką zmiany trendu mógłby być wzrost wartości rynku stablecoinów miesiąc do miesiąca. Wydaje się jednak, że w obecnych warunkach rynkowych ciężko liczyć na taki ruch.

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

4 sty 2023 13:40

Shopify wypuszcza nowy produkt i kasuje grupowe spotkania pracowników. Czy te działania dadzą szansę na odmianę sytuacji spółki?

3 sty 2023 12:42

Ceny gazu spadają do poziomów z początku wojny na Ukrainie. Czy to możliwa okazja dla Europy?

2 sty 2023 12:09

Czy dojdzie do przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft?

30 gru 2022 13:06

Rynek nieruchomości w USA krwawi. Czy czeka nas powtórka z 2008 roku?

29 gru 2022 12:22

Producenci samochodów najbardziej przecenioną branżą. Czy to może być okazja w długim terminie?

28 gru 2022 14:58

Czy smok wygra z lwem? Amazon czy Alibaba, czyli wojna gigantów e-commerce

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.