2 stycznia ceny hurtowe gazu ziemnego w Europie spadły do najniższego poziomu od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która doprowadziła je do rekordowych poziomów w poprzednim roku. Łagodna zima pozwoliła krajom unijnym na korzystanie z mniejszych ilości gazu z zapasów, które zostały zgromadzone w przygotowaniu na możliwe cięcia dostaw z Rosji, dotychczas głównego dostawcy Europy przed wojną. W obliczu tej sytuacji kraje europejskie zapełniły swoje magazyny gazu oraz rozpoczęły kampanie edukacyjne zachęcające konsumentów do oszczędzania energii podczas zimy. Czy sytuacja ta może okazać się okazją dla europejskiego rynku?
Źródło: Conotoxia MT5, XNGUSD, Daily
Które kraje najbardziej ucierpiały z powodu kryzysu energetycznego?
Według danych Statista wśród 7 największych gospodarek Europy kryzysu energetycznego prawie nie ujrzała tylko Szwajcaria. Może to być spowodowane tym, że Szwajcaria korzysta z różnych źródeł energii elektrycznej. Energia hydrauliczna (wodna) jest najważniejszym źródłem energii elektrycznej w Szwajcarii, stanowiąc 62% całkowitej produkcji w kraju. Energia jądrowa stanowi ok. 29% produkcji. Szwajcaria jest jednym z najbardziej zielonych i samowystarczalnych krajów w Europie pod względem udziału energii odnawialnej w produkcji energii elektrycznej. Wydaje się, że z tego też względu Swiss Market Index (SWI20), dający ekspozycje na 20 największych spółek notowanych na giełdzie w Szwajcarii, spadł o 14,3 proc. r/r. (indeks S&P 500 (US500) spadł w tym okresie o 18,3 proc. r/r.). Wiele czynników wydaje się pozytywnie wpływać na tę gospodarkę, m.in. względnie niska inflacja CPI wynosząca 3 proc. r/r. czy indeks nastrojów przedsiębiorstw PMI będący najwyższy w Europie.
Źródło: Conotoxia MT5, SWI20, Daily
Państwem Unii Europejskiej, którego cena energii elektrycznej była najwyższa podczas kryzysu, były Włochy. Średnia cena energii w sierpniu 2022 roku wyniosła aż 543 EUR/MWh (obecnie wynosi ona 225 EUR/MWh). Z tego też względu wydaje się, że fundusz iShares MSCI Italy ETF (EWI) odwzorowujący sytuację na włoskich rynkach finansowych spadł o 17,2 proc. r/r. Wydaje się, że może to być jeden z gorszych indeksów 2023 roku ze względu na problemy tego kraju z rosnącymi kosztami obsługi zadłużenia oraz inflacją CPI wynoszącą 11,8 proc. r/r.
Źródło: Conotoxia MT5, EWI, Daily
Uniezależnienie się niemieckiej gospodarki od Rosji
Jak podają dane Eurostatu, import gazu ziemnego z Rosji do Niemiec spadł we wrześniu do zera. Przypomnijmy, że jeszcze w 2020 roku import tego surowca stanowił ponad 55 proc. całości zapotrzebowania tego kraju. Miało to też wpływ na ceny energii elektrycznej dla tego państwa, które potaniały z sierpniowych szczytów 2022 roku z 470 EUR/MWh do poniżej 170 EUR/MWh. Uniezależnienie się od Rosji, zatrzymująca się inflacja oraz ocieplające się nastroje gospodarcze zdaje się, że doprowadziły do wzrostów na indeksie DAX (DE40). Pamiętać należy, że gospodarka ta szczególnie wydaje się nastawiona na aspekty kosztowe ze względu na swoją przemysłową strukturę. 20 proc. indeksu stanowią spółki przemysłowe. Na drugim i trzecim miejscu stanowiące po 16 proc. kapitalizacji indeksu stanowią spółki z sektora finansowego oraz materiałowego. Z tego też względu wszelkie informacje o spadającej inflacji bądź ociepleniu gospodarczym mogą przynieść potencjalne wzrosty na indeksie.
Źródło: Conotoxia MT5, DE40, Daily
Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76,41% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.