Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), od 2021 roku w Chinach było łącznie 90 498 potwierdzonych przypadków COVID-19. Należy jednak pamiętać, że liczba ta może nie odzwierciedlać pełnego zasięgu epidemii w Chinach, który mógł być zdecydowanie większy. W konsekwencji władze Chin wprowadziły szereg restrykcji, które mogły mieć wpływ na mobilność ludności.
Wśród działań podjętych przez rząd chiński były m.in.: wprowadzenie kwarantanny dla osób podróżujących z miejsc, w których występowała duża liczba zakażeń lub które były uważane za ogniska epidemii, zamknięcie granic dla osób podróżujących z zagranicy, wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych, zamknięcie szkół i uczelni wyższych oraz innych instytucji edukacyjnych, ograniczenie ruchu między miastami i miasteczkami, zawieszenie wszelkich masowych imprez i wydarzeń publicznych, czy zawieszenie działalności kin, teatrów i innych instytucji kulturalnych. Te i inne środki zostały wprowadzone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Ze względu na ograniczenia popyt na ropę w Chinach spadł w tym roku o ok. milion baryłek - ocenia Rob Thummel, zarządzający portfelem w Tortoise Capital.
"Czynnikiem, który spowoduje, że popyt na ropę w Chinach będzie wyższy będzie oczywiście ponowne otwarcie gospodarki, ale co ważniejsze, budowanie zapasów" - powiedział Thummel. "Zapasy ropy na całym świecie są niskie i myślę, że świat zorientował się, że bezpieczeństwo energetyczne jest dość ważne" - dodał Thummel. "Tak więc będzie to duży czynnik napędzający zarówno w Chinach - jak i w Indiach - w przyszłości i będzie to napędzać wzrost popytu w przyszłości. I po raz kolejny prawdopodobnie spowoduje to wzrost cen", dodał zarządzający portfelem w Tortoise Capital.
Chiny zmniejszają ograniczenia
Chiny ogłosiły w poniedziałek, że zakończą wymagania dotyczące kwarantanny dla przyjeżdżających podróżnych od 8 stycznia, podnosząc perspektywy popytu dla największego importera ropy na świecie. Po stronie podaży ponad 30% mocy rafineryjnych w Zatoce Meksykańskiej w Teksasie została zamknięta w ostatnich dniach z powodu zimowych burz, jak podaje Bloomberg. Perspektywa cięcia produkcji przez Rosję również mogła wesprzeć ceny ropy, ponieważ kraj ten może zmniejszyć wydobycie o 5% do 7% na początku 2023 r. w odpowiedzi na limity cenowe nałożone przez kraje zachodnie, podała agencja informacyjna RIA powołując się na wicepremiera Aleksandra Nowaka.
Źródło: Conotoxia MT5, XTIUSD, Daily
We wtorek o poranku kontrakty terminowe na ropę WTI utrzymują się w rejonie 80 USD za baryłkę. Tymczasem inwestorzy mogą pozostawać ostrożni wobec rosnącego ryzyka globalnej recesji w przyszłym roku, ponieważ główne banki centralne mogą dalej zacieśniać politykę monetarną. To z kolei może wpłynąć na spadek popytu na ropę.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.