W świadomości inwestorów zakotwiczył się pogląd, że złoto może uchronić kapitał przed inflacją. Jednak w 2022 r. Amerykanów nie ochroniło, gdyż do dziś stopa zwrotu ze złota to prawie -1,5 proc. W innych walutach wynik wygląda nieco lepiej, jednak to również nie do końca ochrona przed inflacją, a bardziej przed dewaluacją walut lokalnych wobec USD. Czy rok 2023 może to zmienić?
Na rynkach i w mediach zdają się pojawiać coraz bardziej śmiałe prognozy dla cen złota w przyszłym roku, które mogłoby odrobić z nawiązką obecnie realne straty względem inflacji.
Jak powiedział w CNBC Juerg Kiener, dyrektor zarządzający i główny oficer inwestycyjny Swiss Asia Capita, ceny złota mogą wzrosnąć do 4000 dolarów za uncję w 2023 r., ponieważ podwyżki stóp procentowych i obawy o recesję utrzymują rynki w stanie niestabilności. Jest duża szansa, że rynek złota zobaczy duży ruch, powiedział, dodając "to nie będzie tylko 10% lub 20%", ale ruch, który wyniesienie rynek na nowe szczyty z impetem, dodał Kiener.
Kiener wyjaśnił, że wiele gospodarek może zmierzyć się z "odrobiną recesji" w pierwszym kwartale, co doprowadziłoby do tego, że wiele banków centralnych zwolniłoby tempo podwyżek stóp procentowych i sprawiłoby, że złoto natychmiast mogłoby stać się bardziej atrakcyjne. Powiedział, że złoto jest również jedynym aktywem, które posiada każdy bank centralny.
Źródło: Conotoxia MT5, XAUUSD, Weekly
Według World Gold Council, banki centralne kupiły 400 ton złota w trzecim kwartale, prawie podwajając poprzedni rekord 241 ton w tym samym okresie w 2018 r. Jednak w tym samym czasie jednostki uczestnictwa w funduszach złota były sprzedawane przez inwestorów, co w rezultacie mogło zrównoważyć popyt ze strony banków centralnych. Wręcz złoto mogło przepłynąć o spekulantów/inwestorów do banków centralnych. W 2023 r. to właśnie inwestorzy musieliby wrócić na ten rynek, aby pomóc w podniesieniu cen złota w stronę nowych szczytów. Jak podaje portal Statista średnia roczna stopa zwrotu z rynku złota między 1971 i 2019 r. wynosiła około 10 proc. Oznacza to, że 2022 r. odchylił się od średniej, ale czy w 2023 r. uda się do niej powrócić? Być może tego dowiemy się już w pierwszym kwartale, gdy poznamy najnowszą decyzję Fed w sprawie stóp procentowych i dalszego tempa ewentualnych podwyżek.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.