Czego możemy dowiedzieć się o przyszłości z danych OPEC?

21.12.2022 14:36|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) zrzesza kraje produkujące i eksportujące ropę naftową. Co miesiąc wydaje też raport ze szczegółowymi informacjami z rynku ropy naftowej oraz prognozami dotyczącymi wydobycia i zapotrzebowania na surowiec. Można z nich wyodrębnić wskazówki dotyczące m.in. tempa rozwoju gospodarczego poszczególnych państw czy regionów.

Produkcja czarnego złota

W trzecim kwartale tego roku całkowita produkcja surowca wyniosła 100,46 milionów baryłek dziennie, co oznacza wzrost o 5,4 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Największym jednostkowym producentem tego surowca były Stany Zjednoczone, zapewniając 19,21 proc. całego światowego zaopatrzenia. Warto zaznaczyć, że produkcja w USA, które nie są członkiem OPEC, wzrosła o ponad 8 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Kraje kartelu OPEC (m.in. Arabia Saudyjska, ZEA czy Kuwejt) dostarczyły 29,3 proc. światowego zaopatrzenia. Mimo że zgłaszały one ograniczenia produkcji, ich dzienne wydobycie wzrosło o 11,75 proc. w stosunku do poprzedniego roku, co przekłada się na największy wzrost wśród wydobywców na świecie.

Ceny ropy naftowej na światowych rynkach ostatnio zdają się spadać. Od marcowych szczytów obniżyły się już o ponad 30 proc. Wydaje się, że duży wpływ na taki stan rzeczy miał wzrost wydobycia tego surowca. Wielu ekspertów sugeruje, że więcej dostępnej ropy na rynku prowadzić może do spadku jej ceny.

Źródło: Conotoxia MT5, XTIUSD, Daily

Przewidywania na najbliższe miesiące są takie, że wzrost wydobycia ropy naftowej będzie się utrzymywał na dość wysokim poziomie. W obecnym kwartale ma on wynieść średnio 1,7 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Szacunki na przyszły rok zakładają średni wzrost produkcji o 1,5 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Czy tak się rzeczywiście stanie, okaże się dopiero za kilka miesięcy.

Kryzysu nie będzie, proszę się rozejść

Zużycie ropy naftowej zazwyczaj dobrze odzwierciedla poziom rozwoju gospodarczego danego kraju. Dane przedstawione przez kartel wskazują, że spowolnienie gospodarcze może pojawić się w pierwszym kwartale 2023 roku w Chinach i Rosji. Prognozy na kolejne kwartały są korzystniejsze w porównaniu z obecnym rokiem. Średni wzrost popytu na ropę naftową w 2023 roku może wynieść 2,2 proc. w stosunku do poprzedniego roku (obecnie wynosi on 2,6 proc.). Z tego powodu możemy spodziewać się spadków na notowaniach funduszu akcji chińskich, takiego jak iShares MSCI China ETF (MCHI), który nie może zaliczać tego roku do najlepszych.

Źródło: Conotoxia MT5, MCHI, Weekly

Według przewidywań rynkowych i ilości zakontraktowanych zamówień najszybciej może rozwijać się gospodarka Indii, w średnim tempie 4,95 procent w stosunku do poprzedniego roku. Dlatego też notowania funduszu iShares MSCI India ETF (INDA), który odzwierciedla główny indeks indyjski, mogą okazać się długoterminową okazją inwestycyjną. Wydaje się, że warto rozważyć taką inwestycję.

Źródło: Conotoxia MT5, INDA, Weekly

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

21 gru 2022 9:36

Akcje Disneya spadają po premierze filmu Avatar: Istota wody. Czy to może być okazją do zakupu?

21 gru 2022 9:36

Konsekwencje działań Banku Japonii. Silniejszy jen, wzrosty cen akcji banków

20 gru 2022 11:17

Bernard Arnault najbogatszym człowiekiem na świecie, w jaki sposób zdetronizował Elona Muska?

20 gru 2022 9:23

Jen z silnym umocnieniem. Japonia zmienia cel dla obligacji

19 gru 2022 13:22

Czy to już czas na kupowanie sektora finansowego? Analiza zadłużenia obywateli USA

19 gru 2022 9:54

Japoński jen i szwajcarski frank - waluty 2023 roku?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.