Jen z silnym umocnieniem. Japonia zmienia cel dla obligacji

20.12.2022 09:23|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Bank Japonii zdaje się dołączać do grona innych banków centralnych świata, decydując się na pierwszy krok w stronę zacieśniania polityki monetarnej. Choć nie podniósł swojej oficjalnej stopy procentowej, to zwiększył zakres dla rentowności obligacji Japonii, przez co jego oprocentowanie może stać się nieco bardziej atrakcyjne.

Od września 2016 r. Bank Japonii prowadził kontrolę rentowności obligacji, ustalając wtedy cel dla rentowności obligacji 10-letnich na poziomie 0% z maksymalnym odchyleniem o 10 pb. Miało to prowadzić do pobudzenia inflacji wraz z innymi programami i dostarczyć taniego finansowania. BoJ następnie rozszerzał oczekiwany przedział wahań, a gdy sprzedających japońskie papiery robiło się zbyt wielu i rentowność rosła powyżej przedziału, to uruchamiał nielimitowany skup tychże obligacji. W lipcu 2018 r. przedział wahań został rozszerzony do 20 pb, a w marcu 2021 do 25 pb od poziomu 0%. Dziś przedział ten został zwiększony do 50 pb., co spowodowało wzrost rentowności w jego kierunku, do najwyższego poziomu od 2015 r.

Dzisiejszą decyzją Bank Japonii (BoJ) utrzymał swoją kluczową krótkoterminową stopę procentową na poziomie -0,1%, a rentowność 10-letnich obligacji w okolicach 0%, co było zgodnie z oczekiwaniami. Jednocześnie bank centralny zmienił zakres tolerancji dla krzywej dochodowości, starając się zmniejszyć niektóre koszty przedłużającej się stymulacji monetarnej (Bank musiał uruchamiać nielimitowany skup obligacji). Rada powiedziała, że rozszerzy zakres wahań rentowności 10-letnich obligacji rządowych z obecnego +/-0,25 pkt. do +/- 0,5 pkt. W międzyczasie BoJ ocenił, że gospodarka prawdopodobnie się ożywi, przy słabnącym wpływie COVID i problemach z podażą, podczas gdy presja spadkowa utrzymywała się z powodu wysokich cen surowców i spowolnienia w gospodarkach zagranicznych, podał serwis tradingeconomics.

Wskaźnik inflacji w ujęciu rocznym prawdopodobnie wzrośnie w 2022 r. z powodu wzrostu kosztów żywności, energii i dóbr trwałego użytku, po czym osłabnie w połowie roku budżetowego 2023. Rada powtórzyła, że w razie potrzeby podejmie dodatkowe działania łagodzące i oczekuje, że stopy krótko i długoterminowe pozostaną na obecnym lub niższym poziomie.

Istotny wpływ na kurs jena

Choć stopy procentowe nie zostały zmienione, to w górę ruszyło oprocentowanie japońskich obligacji, zmniejszając swoją rozbieżność względem obligacji USA, Niemiec czy innych krajów, gdzie trwa cykl podnoszenia stóp. W efekcie tego japoński jen mógł zdecydowanie zyskać na wartości, spadając z rejonu 137 JPY do 133 JPY dziś o poranku. Japonia mogła tym samym, po wcześniejszej drugiej udanej interwencji walutowej, wykonać kolejny krok, aby wspomóc jena.


Źródło: Conotoxia MT5, USDJPY, Daily

Być może po silnym dolarze, przyjdzie czas i na silnego jena, a zmiana celu dla rentowności obligacji może być dopiero pierwszym krokiem. Dalsze ewentualne działanie, to podwyżka stóp procentowych, gdzie rynek oczekuje wzrostu do 0,3 proc. w 2023 r. Oznaczać by to mogło wzrost o 40 pb., co przy założeniu, że w tym samym czasie stopy w USA mogą zacząć spadać lub przestać rosnąć, mogłyby dodać jenowi wiatru w żagle, po fatalnym 2022 r.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

19 gru 2022 13:22

Czy to już czas na kupowanie sektora finansowego? Analiza zadłużenia obywateli USA

19 gru 2022 9:54

Japoński jen i szwajcarski frank - waluty 2023 roku?

16 gru 2022 15:03

Wiadomości giełdowe: podsumowanie tygodnia 12-16.12.2022

16 gru 2022 9:51

Jastrzębie atakują z każdej strony

15 gru 2022 15:07

Czy spadek cen akcji Charter Communications jest uzasadniony?

15 gru 2022 11:40

Czego możemy spodziewać się ze strony BoE i EBC po decyzji Fed?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.