Czy spadek cen akcji Charter Communications jest uzasadniony?

15.12.2022 15:07|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Po opublikowaniu planu rozbudowy sieci szerokopasmowej spółki telekomunikacyjnej Charter Communications notowania jej akcji spadły o ponad 16 proc. Był to największy dzienny spadek od początku historii jej notowań. Zastanówmy się, czy spadek ten może być przesadzony?

Kilka słów o Charter Communications i jej sytuacji

Charter Communications (CharterComm) jest amerykańską firmą zajmującą się dostarczaniem usług telekomunikacyjnych, takich jak telewizja kablowa, internet i telefonia. Firma jest jednym z największych dostawców tych usług w Stanach Zjednoczonych, docierając do ponad 25 milionów klientów w całym kraju. Firma oferuje również usługi związane z rozrywką: dostęp do płatnych programów telewizyjnych, filmów i muzyki.

Chris Winfrey, dyrektor operacyjny Charter Communications podaje we wtorkowym komentarzu: “Druga co do wielkości amerykańska firma kablowa ujawniła trzyletni budżet wydatków na sieć, rozpoczynający się od 10,7 mld dolarów w przyszłym roku, o 1 mld dolarów więcej niż szacowali analitycy”.

Obecnie firmy z branży telekomunikacyjnej, takie jak te dostarczające usługi kablowe, telefoniczne i satelitarne, walczą o część ze 100 miliardów dolarów przeznaczonych przez rząd federalny na rozszerzenie dostępu do szerokopasmowego internetu w biedniejszych i wiejskich obszarach kraju. Jednym z największych wyzwań dla takich przedsięwzięć wydają się wysokie koszty, co pokazały wcześniejsze próby rozwoju sieci internetowej.

Zamiast wymieniać swoje przewody linii telekomunikacyjnej Charter Communications jako dostawca usług kablowych zdecydował się na zastosowanie technologii zwanej DOCSIS 4.0. Ta technologia wykorzystuje wzmacniacze, aby istniejące systemy kablowe mogły dostarczać klientom wielogigabitowe prędkości internetu. Takie podejście różni się od tego, jakie stosują konkurenci w branży telekomunikacyjnej.

Sytuacja finansowa

Spółka może się pochwalić nieprzerwaną serią wzrostu przychodów rok do roku od 2010 r. Ostatni wzrost wynosił 3 proc. r/r. Jeszcze lepiej wydaje się przedstawiać zysk z działalności operacyjnej spółki, który od 2020 r. rósł średnio o 25 proc. r/r. Jednak marża zysku netto spółki nie przedstawia się tak optymistycznie na tle konkurencji i wynosi 10,21 proc. (branża 13,62 proc.), co może wynikać z jej modelu biznesowego nastawionego na operowaniu na starych sieciach przewodowych. 

Zapowiedziane wydatki na rozwój sieci w małych miejscowościach o wartości ponad 10,7 mld bez programów rządowych mogłyby się okazać bardzo trudne czy wręcz niemożliwe do zrealizowania. M.in. dlatego, że Charter Communications ma obecnie 480 mln USD w gotówce. Zakres wsparcia programu rządowego może być tu zatem kluczowy.

Co sądzi Wall Street o cenie akcji Charter Communications?

Jak podaje portal Market Screener, spółka posiada 31 rekomendacji, a wśród nich przeważają takie o treści: „Kupuj” i „Trzymaj”. Średnia cena docelowa jest wyznaczona na poziomie 462,25 USD, czyli o 40 proc. powyżej ostatniej ceny zamknięcia. Najwyższa cena docelowa znajduje się na poziomie 649 USD, a najniższa wynosi 273 USD.

Źródło: Conotoxia MT5, CarterComm, Daily



Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

15 gru 2022 11:40

Czego możemy spodziewać się ze strony BoE i EBC po decyzji Fed?

14 gru 2022 13:09

Problemy Roblox na tle branży

14 gru 2022 9:17

Inflacja przestała straszyć? Czas na Fed i pozostałe banki centralne

13 gru 2022 12:49

Dlaczego ceny paliw w Polsce nie spadają? Analiza polityki Orlenu i Exxon Mobile

12 gru 2022 13:00

Jak ustawa o badaniach nad marihuaną może wpłynąć na akcje Canopy Growth?

12 gru 2022 11:29

Tydzień pełen istotnych wydarzeń

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.