Wczoraj rynki finansowe zdawały się cieszyć z faktu, że inflacja w listopadzie w USA wyniosła mniej, niż oczekiwano. Mimo że CPI wciąż znajduje się powyżej 7 proc. i wcześniej był to poziom raczej sprzyjający spadkom cen akcji, to teraz wręcz odwrotnie. Dlaczego? Wydaje się, że z powodu, na razie trwałego odwrócenia się dynamiki wzrostu cen.
Po publikacji wczorajszych danych indeks dolara zdaje się słabnąć dziś o poranku po spadku do około 104 pkt. Dziś inwestorzy zdają się oczekiwać na decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Rynek oczekuje, że Fed zmniejszy swoją agresywną kampanię zacieśniania polityki monetarnej, ale może wskazać na wyższy szczyt dla stóp w przyszłości, czyli podwyżki mogą być mniejsze (zmienność stopy procentowej może zmaleć), ale mogą one trwać dłużej i finalnie wynieść nie 4,75-5 proc., a chociażby 5-5,25 proc.
W związku z powyższym na Wall Street mogła już zapanować niepewność, gdzie po wczorajszej pierwszej silnej wzrostowej reakcji, następnie indeksy zawróciły. Rynek po euforii mógł przejść do chłodnej kalkulacji, że choć tempo podwyżek może i będzie mniejsze, to na końcu prawdopodobnie lepiej mieć niższą stopę procentową niż wyższą. Wskazuje ona poziom stopy wolnej od ryzyka inwestycyjnego, a czym jest ona wyższa, tym wyceny akcji mogą być niższe.
Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily
Konferencja i projekcje w centrum uwagi
Dziś traderzy będą uważnie obserwować konferencję prasową przewodniczącego Fed Jerome'a Powella po ogłoszeniu decyzji w celu uzyskania wskazówek dotyczących podwyżek stóp w przyszłości. Dodatkowych informacji mogą także przynieść najnowsze projekcje makroekonomiczne Fed. Wracając jeszcze do wczorajszych danych, roczna stopa inflacji w USA spowolniła do 7,1% w listopadzie 2022 r., w porównaniu z 7,7% w październiku i była poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 7,3%.
Pozostałe banki centralne na celowniku
W dalszej części tygodnie poznamy jeszcze decyzje równie istotnych banków centralnych. Inwestorzy tym samym mogą pozostawać ostrożni w swoich działaniach, gdyż na scenę wejdzie jeszcze Europejski Bank Centralny, Bank Anglii i Szwajcarski Bank Narodowy, które podejmą decyzje w sprawie polityki pieniężnej już w czwartek.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.