Rozpoczynający się tydzień zdaje się kumulować w sobie większość istotnych wydarzeń dla rynków finansowych. W dniach od 12 do 16 grudnia 2022 r. poznamy decyzje w sprawie stóp procentowych głównych banków centralnych świata, jak i dane o inflacji oraz indeksy PMI. Może to czynić ten tydzień jednym z bardziej zmiennych z być może pojawiającymi się zwrotami akcji.
Jednym z istotnych odczytów danych może być publikacja inflacji w USA. Rynek spodziewa się, że roczny wzrost cen w listopadzie spowolnił do 7,3%, a miesięczny CPI wzrósł jedynie o 0,3%. W tym samym czasie inflacja bazowa CPI według konsensusu miała wzrosnąć o 6,1% rok do roku, czyli najmniej od 4 miesięcy. Tymczasem decydenci Fed mogą podnieść stopy procentowe o 50 punktów bazowych, po czterech kolejnych poprzednich podwyżkach o 75 punktów bazowych. Jeśli jednak inflacja będzie nadal słabła, to w styczniu może być rozważana jedynie podwyżka o 25 pb. Bank centralny USA opublikuje również kwartalne prognozy dotyczące inflacji, gospodarki i przyszłej ścieżki stóp procentowych. Tzw. dot-plot może być jednym z bardziej wyczekiwanych wykresów w ostatnim czasie. Pokazuje on bowiem zdanie członków FOMC na temat tego, gdzie mogą ich zdaniem znaleźć się stopy procentowe na koniec roku. Zwłaszcza w 2023 r. te oczekiwania mogą być istotne dla rynku, czyli czy mogą pojawić się obniżki stóp.
Źródło: Conotoxia MT5, USDIndex, Daily
Po Fed czas na EBC i BoE
W tym tygodniu w Europie uwaga inwestorów może zostać zwrócona na decyzję EBC w sprawie stóp procentowych, przy czym rynki oczekują mniejszej podwyżki niż poprzednia, o 50 pb, po dwóch kolejnych poprzednich podwyżkach o 75 pb. Inwestorzy będą również uważnie przyglądać się nowym projekcjom makroekonomicznym. Tymczasem wstępne wskaźniki PMI dla strefy euro, Niemiec i Francji dostarczą wczesnych informacji na temat aktywności sektora prywatnego w tym miesiącu, przy czym prognozy wskazują na kolejne skurczenie się zarówno usług, jak i produkcji, wynika z notki portalu tradingeconomics.
W Wielkiej Brytanii oczekuje się, że BoE ogłosi w czwartek podwyżkę stopy procentowej o 50 punktów bazowych, po tym, jak na poprzednim posiedzeniu podwyższył ją o 75 punktów bazowych, co było największą podwyżką kosztów pożyczek od 33 lat. Inne kluczowe publikacje gospodarcze obejmują miesięczny PKB za październik, z prognozami rynkowymi wskazującymi na odbicie o 0,4% po spadku o 0,6% we wrześniu. W centrum uwagi znajdą się również dane dotyczące inflacji, której roczna stopa ma spaść do 10,9% z poziomu 11,1%, który był najwyższy od 1981 r.
Źródło: Conotoxia MT5, GBPUSD, Daily
Wydaje się zatem, że rozpoczynający się tydzień może być jednym z ciekawszych i może dostarczyć inwestorom sporo emocji w związku z licznymi kluczowymi publikacjami makroekonomicznymi.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.