Kontrakt dla Pentagonu oraz czego możemy spodziewać się po danych Oracle?

08.12.2022 14:58|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Jak podaje Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, spółki Google (Alphabet), Oracle Corp (Oracle), Amazon (Amazon) i Microsoft Corp. (Microsoft) podzielą się kontraktem hybrydowym o wartości 9 miliardów dolarów, aby zapewnić bezpieczne usługi w chmurze dla Pentagonu na całym świecie. Już w najbliższy poniedziałek, 12 grudnia poznamy wyniki Oracle Corporation. W jaki sposób kontrakt ten mógłby wpłynąć na jej wyniki oraz czego możemy spodziewać się po najbliższym raporcie?

Wyniki finansowe Oracle Corporation

Oracle Corporation (Oracle) jest amerykańską spółką, która zajmuje się opracowywaniem i sprzedażą oprogramowania do zarządzania bazami danych oraz technologii informatycznych. Spółka została założona w 1977 r. i obecnie jest jednym z liderów na rynku tego segmentu. Oferuje m.in. oprogramowanie do zarządzania relacyjnymi bazami danych, systemy do zarządzania danymi w chmurze, oprogramowanie do zarządzania danymi w przedsiębiorstwie oraz narzędzia do zarządzania danymi w branży usług finansowych. Oracle wchodzi też w skład indeksu Nasdaq (US100), który w dużej mierze uwzględnia notowania akcji spółek technologicznych.

Źródło: Conotoxia MT5, US100, Daily

Spółka ta wyceniana jest na 212 mld USD, a ostatnie odczyty za II kw. br. pokazały wzrost przychodów o 17,6 proc. r/r (11,4 mld USD). Zysk z działalności operacyjnej spadł jednak w tym czasie o 23 proc. r/r (2,6 mld USD). Marża zysku netto dla spółki obecnie wynosi 13,15 proc., przy średniej dla sektora technologii informacyjnych 12,21 proc. Dane z ostatnich odczytów wydają się znacznie zaniżać wartość Oracle Corporation, gdyż średnia długoterminowa marża zysku netto dla tej spółki wynosiła ok. 23 proc., co wskazywałoby na jej rynkową przewagę. 

Co może wydawać się ciekawe, wyniki spółki charakteryzowały się w przeszłości wysoką sezonowością. Najgorszy bywał zwykle III kw., od którego wyniki średnio nieprzerwanie rosły do II kw. następnego roku. Dlatego w poniedziałkowym raporcie za III kw. 2022 r. możemy spodziewać się pogorszenia wyników, na co może wypłynąć również obserwowana od początku br. negatywna tendencja dla całego sektora. 

Jak rządowy kontrakt może wpłynąć na biznes?

Reuters podaje: “Oddzielne kontrakty, które mają hipotetyczną górną granicę 9 miliardów dolarów, trwają do 2028 roku i zapewnią Departamentowi Obrony usługi chmurowe w skali całego przedsiębiorstwa, dostępne globalnie we wszystkich domenach bezpieczeństwa i poziomach klasyfikacji”. Nie poznaliśmy jednak wielkości podziału kontraktów między firmami, ale zakładając, że graniczyłaby ona w okolicach równości, to na każde przedsiębiorstwo przypadałoby ok. 2,25 mld USD, dając średnio 375 mln USD rocznie. Biorąc to pod uwagę, średnie przychody dla Oracle wzrosłyby o około 1 proc. r/r. 

Co Wall Street sądzi o cenie akcji Oracle?

Jak podaje portal Market Screener, spółka posiada 31 rekomendacji, a wśród nich przeważają takie o treści: “Trzymaj”. Średnia cena docelowa jest wyznaczona na poziomie 86,04 USD, czyli ponad 10 proc. powyżej ostatniej ceny zamknięcia. Najwyższa cena docelowa znajduje się na poziomie 120 USD, a najniższa wynosi 55 USD.

Źródło: Conotoxia MT5, Oracle, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

8 gru 2022 11:21

Cisza przed burzą na indeksie S&P 500, czyli czym jest indeks strachu?

7 gru 2022 13:37

Czego na pierwszy rzut oka nie widać w danych o rynku pracy w USA i jaki może mieć to wpływ na rynek?

7 gru 2022 10:54

Chińskie akcje zdrożały wraz ze zmniejszeniem restrykcji

6 gru 2022 9:28

AUD mocniejszy po decyzji RBA. Fitch ostrzega przed recesją

5 gru 2022 12:02

Insiderzy sprzedają akcję Texas Instruments. Co to może oznaczać?

5 gru 2022 8:05

Rajd ryzykownych aktywów trwa

79.03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79.03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.