Bank Australii zdaje się być dość konserwatywnym bankiem centralnym, który nie zaskakuje wielkimi podwyżkami stóp procentowych, a podnosi je w sposób systematyczny. Nie inaczej było i tym razem na ostatnim posiedzeniu w tym roku.
Bank Rezerw Australii podniósł stopę procentową o 25 punktów bazowych do 3,1% na ostatnim posiedzeniu w 2022 r., dostosowując się do prognoz rynkowych. Ruch ten oznaczał ósmą z rzędu podwyżkę stóp, podnosząc koszty pożyczek do poziomu niewidzianego od listopada 2012 r., przy czym bank centralny zapowiada kolejne podwyżki, gdyż inflacja w Australii jest zbyt wysoka, podaje portal tradingeconomics. Powszechnie oczekiwana decyzja oznacza, że bank centralny podwyższył stopy procentowe od maja do 3 punktów procentowych, co jest najostrzejszym rocznym zacieśnieniem polityki monetarnej od 1989 r. Komitet powtórzył, że stopa procentowa nie jest z góry ustalonym kursem, ponieważ wielkość i czas przyszłych podwyżek będą nadal określane przez napływające dane. Rada dodała, że inflacja w Australii osiągnie szczyt w okolicach 8% w tym roku, po czym osłabnie w 2023 i osiągnie nieco powyżej 3% w 2024. Politycy potwierdzili swoje zaangażowanie w doprowadzenie inflacji do poziomu docelowego i zrobią wszystko, co jest konieczne, aby to osiągnąć.
Źródło: Conotoxia MT5, AUDUSD, Daily
Kurs dolara australijskiego po decyzji
Od połowy października do dziś AUD umocnił się względem USD o prawie 9 proc. Dziś po decyzji kurs AUDUSD wzrósł do 0,6723, co oznaczać może wzrost od początku dnia o 0,4%. Tym samym na wykresie opisywanej pary walutowej można obserwować coraz wyższe szczyty i coraz wyższe dołki, co może być charakterystyczne dla potencjalnego trendu wzrostowego. Z punktu widzenia analizy technicznej dopiero pokonanie okolic 0,6640 mogłoby prowadzić do utworzenia nowego dołka w ramach ostatniej struktury wzrostowej.
Podwyżki stóp procentowych przyczyną recesji? Tak uważa Fitch
Jak podał serwis BBN agencja Fitch Ratings po raz kolejny obniżyła prognozy globalnego wzrostu gospodarczego na przyszły rok, powołując się na intensyfikację podwyżek stóp procentowych przez banki centralne, a także na pogarszający się trend na chińskim rynku nieruchomości. Agencja Fitch obniżyła prognozę wzrostu o 0,3 punktu procentowego do 1,4% na 2023 r., jednocześnie widząc gospodarkę Stanów Zjednoczonych z nieznacznym wzrostem PKB. Z drugiej strony, chiński wzrost ma wzrosnąć o 2,8% w tym roku i 4,1% w 2023 r. Gospodarka strefy euro również ma się lekko rozwijać dzięki złagodzeniu kryzysu energetycznego. Agencja ratingowa stwierdziła również, że banki centralne w USA i Europie będą nadal podnosić stopy procentowe ponad pierwotne szacunki. Jednocześnie można się spodziewać recesji w strefie euro i Wielkiej Brytanii w tym roku, a w USA w drugiej połowie 2023 r., dodała agencja.
Źródło: Conotoxia MT5, US500, Weekly
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.