Rosnący optymizm na rynkach oraz pierwsze pozytywne dane odnośnie do braku wzrostu inflacji mogą nastawiać inwestorów bardziej na scenariusz spowolnienia niż kryzysu w najbliższych miesiącach. Wydaje się, że wiele może zależeć od sytuacji na rynku pracy.
Dane makroekonomiczne
We wtorek poznaliśmy odczyt inflacji CPI w Niemczech, który wyniósł 10 proc. (oczekiwano 10,4 proc.). Jest to trzeci taki odczyt w przeciągu ostatnich 2 miesięcy, co może sugerować, że to już szczyt dynamiki cen w niemieckiej gospodarce. Tego samego dnia poznaliśmy wartości wskaźnika Consumer Confidence mierzącego poziom zaufania konsumentów do aktywności gospodarczej. Wartość osiągnęła tu poziom 100,2 pkt (oczekiwano 100 pkt). Mimo zauważalnego spadającego trendu tego wskaźnika od czerwca 2021 r. wydaje się, że konsumenci mogą czuć się wciąż dość pewnie, biorąc pod uwagę, że na początku pandemii wartości te osiągały poziom ok. 85 pkt.
W środę poznaliśmy wartość inflacji CPI w strefie euro, która była taka sama jak w Niemczech i wyniosła 10 proc. (oczekiwano 10,4 proc.). Zannualizowane PKB w Stanach Zjednoczonych wyniosło 2,9 proc. kw/kw. (oczekiwano 2,7 proc. kw/kw.) Co oznacza, że jeśli takie tempo utrzymałoby się przez 4 kwartały z rzędu, wzrost PKB wyniósłby 2,9 proc. rocznie. Ilość nowych domów do sprzedaży w USA zmalała o 4,6 proc. m/m (oczekiwano spadku o 5 proc. m/m). Jest to 5. z rzędu miesiąc spadku sprzedaży na tym rynku. Zaskoczeniem okazała się wielkość zmiany zapasów ropy naftowej w tym państwie. Zapasy zmniejszyły się o 12,58 mln baryłek (oczekiwano spadku o 2,758 mln b.) Co ciekawe, był to największy spadek w ciągu tygodnia od czerwca 2019 r. Na sam koniec odbyła się konferencja prezesa Fed, po której rynki zaczęły znacząco zyskiwać. Główny indeks S&P 500 (US500) wzrósł o ponad 3 proc. Wydaje się, że była to reakcja na słowa Jerome’a Powella o zmniejszeniu tempa podwyżek stóp procentowych w USA.
Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily
W czwartek poznaliśmy wartości wskaźników PMI dla przemysłu w Niemczech - 46,2 pkt (oczekiwano 46,7 pkt) oraz w Wielkiej Brytanii - 46,5 pkt (oczekiwano 46,2 pkt). Wartości tych wskaźników zauważalnie maleją w przeciągu ostatnich miesięcy, jednak obecne odczyty mogą wskazywać na zatrzymanie, bądź nawet odwrócenie tego trendu. Na koniec tygodnia dowiemy się, jaka była - co wydaje się szczególnie ważne - skala zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych.
Rynek akcji
W poniedziałek zobaczyliśmy raport za III kw. br. chińskiej platformy e-commerce Pinduoduo (Pinduoduo), która podała swój zysk na akcję EPS na poziomie 8,62 (oczekiwano 4,79). Spółka zaraportowała też nieprzerwany wzrost przychodów r/r. od I kw. 2019 r. Wydaje się, że tak pozytywne dane od tej spółki sprawiły, że jest ona najbardziej rosnącą spółką od początku tygodnia z indeksu Nasdaq (US100).
Źródło: Conotoxia MT5, Pinduoduo, Weekly
We wtorek raport kwartalny przedstawiła amerykańska firma tworząca oprogramowanie finansowe dla biznesu Intuit (Intuit). Jej wartość zysku na akcję pozytywnie zaskoczyła analityków i wyniosła 1,66 (oczekiwano 1,19). Następnego dnia mogliśmy ujrzeć raport firmy technologicznej zajmującej się oprogramowaniem w chmurze do zarządzania relacjami z klientami CRM firma Salesforce (Salesforce), która podała EPS na poziomie 1,4 (oczekiwano 1,22). Tego samego dnia również pozytywnie nas zaskoczył raport spółki zajmującej się automatyzacją projektowania elektrycznego. Jej EPS wyniósł 1,91 (oczekiwano 1,85).
W związku ze zmieniająca się sytuacją w Chinach odnośnie do problemów pandemicznych rynki azjatyckie mogły pozytywnie reagować na doniesienia o zmniejszającym się nasileniu protestów w związku z ograniczeniami polityki “zero covid”. Zauważyć mogliśmy to m.in. po wtorkowym wzroście na giełdzie Hongkongu (EWH), który zyskał ponad 5 proc.
Źródło: Conotoxia MT5, EWH, Daily
Rynek walut i kryptowalut
Kolejny tydzień osłabienia dolara amerykańskiego, którego skalę mogliśmy zobaczyć na indeksie (USDindex). Jego wartość spadła od początku tygodnia o ponad 1 proc. Wydaje się, że osłabienie to powiązane jest z optymizmem związanym ze spadającą inflacją globalnie oraz wcześniej wspomnianymi wypowiedziami prezesa FED odnośnie do zmniejszenia poziomu wzrostu stóp procentowych.
Źródło: Conotoxia MT5, USDIndex, Daily
Najbardziej rosnącą parą walutową tego tygodnia jest para nowozelandzkiego dolara do dolara amerykańskiego (NZDUSD), która wzrosła o ponad 2 proc. Jest to 7 tydzień nieprzerwanego wzrostu dla tej pary walutowej.
Rynek kryptowalut wydaje się pokazywać pierwsze oznaki odreagowania spadków i negatywnego sentymentu. Cena największej kryptowaluty bitcoina (BTCUSD) wzrosła od początku tygodnia o ponad 6 proc. Jednak nie możemy powiedzieć jeszcze o przebiciu potencjalnego oporu na poziomie 18200 USD.
Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, H4
Czego możemy spodziewać się w przyszłym tygodniu?
Przyszły tydzień zaczniemy od spotkania kartelu OPEC ws. decyzji odnośnie wielkości wydobycia ropy naftowej. Z tego też względu należy się przygotować na możliwe wahania na cenach tego surowca. Poznamy również wartości wskaźnika PMI dla firm spoza przemysłu dla Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Dość kluczowy wydaje się kwartalny odczyt PKB w Japonii (poprzednio -0,3 proc. kw/kw), który zobaczymy w środę. Na koniec tygodnia w piątek poznamy miesięczną wartość zmiany inflacji producenckiej PPI, która poprzednio wyniosła 0,2 proc. m/m.
Kończymy sezon wynikowy, z tego też względu we wtorek poznamy raport za III kw. br. sprzedawcy części i akcesoriów samochodowych firmy AutoZone, której prognozowany zysk na akcję EPS jest na poziomie 25,32 (poprzednio 40,51). W czwartek zobaczymy wyniki sprzedawcy detalicznego Costco (Costco), dla którego przewidywany EPS wynosi 3,11 (poprzednio 4,2). Tego samego dnia raport przedstawi dostawca półprzewodników Broadcom (Broadcom), którego konsensus EPS wynosi 10,28 (poprzednio 9,78).
Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75,21% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.